1. o gün geldiğinde usulca babama doğru gidip - yarın olsam olmaz mı ? demiştim , çünkü üzerimde pantalonum olmadığı için kaçma şansım da yoktu.
 2. kendimi bildim bileli çözemedim bu işi. adı sünnet, kendisi farz. ya adını değiştirsinler, ya sünnet olsun.

  ben bu mantıktan hareketle teorik ve retorik bir mücadele verdim kendimce. ama gülüp geçtiler.
 3. din'lerin bir iradesizlik hikayesinden aparıp penis'in erk'ine savaş açması ve bu yöntemle moralizmi dengeleme istemidir.

  yunan mitindeki attis hikayesine dayanmaktadır bu ritüel. attis, kybele ile aşk yaşamaktadır. ancak attis bu kybele'nin aşkını görmezden gelip kral midas'ın kızıyla evlenmeye karar verir. ve sonra, düğün esnasında kybele'yi görüp pişmanlıkla cinsel organını oracıkta keser ve kanlar içinde yere yığılır. buna dayanayaman kybele attis iradesizini çam ağacına çevirip onu ölümsüzleştirir.

  bu mit'in psikoanalizini yapacak olursak, attis'in düğün gününde yaşadığı pişmanlık penis'e yani en büyük güç imgesine yaptığı saygısızlıktandır. penis'in istemini bir başkasıyla evlenerek, bağlılıkla kısıtlamıştır. bu kısıtlama ise attis'de bu ani reaksiyonu ayyuka çıkarmıştır. kybele ise kıskançlığını yaşadığı penis'in yok olmasına göz yumamayıp(*:penis envy) ondan arta kalan tek şey'i ölümsüzleştirmiştir.
  tanrıça kybelenin yaptığı bu hareket, kybele tapınağına rahip olmak isteyen herkesin hadım edilmesi ve penislerinin çam ağacının dibine gömülmesi ritüelleriyle ayinleşmiştir.

  bu ayinlerden kültürel olarak etkilenen arap ve yahudiler bunu biraz değiştirerek (iyi ki) günümüz sünnetini icat etmişlerdir.

  bu etkilenmenin altında yatan sebep din'idir. moralist bir yaşam aşılamayı şiar edinmiş dinsellik, yarattığı günah olgusunun neredeyse hepsini kapsayan hareketlerin öznesi olan penis'e karşı savaşımını bu şekilde aşikâr etmiştir. yapılan kişinin bilinçaltına tehditvari bir mesaj göndererek.
  ' günahlar işleyeceğin şey'in yitip gidilebilirliğine bak ve ona göre davran ' mesajı.
  kadın sünneti de aynı saçma psikolojiyle yapılmış, yapılageliyordur.