• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.78)
sunset blvd. - billy wilder
film genç senarist joe gillis'in bir havuzda kanlar içinde yüzüstü yatarken görüntüsü eşliğinde, anlatıcı joe'nun bizi altı ay öncesine götürmesiyle açılır. yazdığı senaryoları satamadığı ve kimseden ödünç para bulamadığı için maddi durumu kötüleşen joe'nun başı eski borçlarıyla derttedir. arabasını borçlarına karşılık geri almak isteyen alacaklılarından kaçarken sunset bulvarı'ndaki bir eve sığınır. evin sahibi sessiz filmler zamanının ünlü aktrislerinden norma desmond'dır. eski ününü hemen geri kazanabileceğini sanan norma, kendi yazdığı bir senaryoyla sinema dünyasına geri dönmeye hazırlanmaktadır. joe kendisine senaryo yazımı konusunda yardım edebileceğini söyleyince norma onun evde yaşamasına izin verir, ve bir süre sonra ona aşık olur...
 1. billy wilder'ın en önemli filmlerinden biri ve gloria swanson'ın unutulmaz oyunculuğu. film-noir'in ansiklopedik karşılığı olan yapım.
 2. "seyirciler filmleri birinin oturup yazdığını bilmiyor. aktörlerin oynarken uydurduklarını düşünüyorlar."
 3. film şaşaalı hollywood endüstrisinin acımasız iç yüzünü ve sesli döneme geçişle sönüp giden yıldızların kaybolan şöhretlerini, trajik düşüşlerini göstermekle kalmayıp aynı zamanda narsist bir eski yıldızın hayata egolarıyla tutunmaya çalışmasını anlatmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  terk edilmiş gibi duran bina, bakımsız arabalar, içinde farelerin dolaştığı boş havuz yitip giden sessiz sinema dönemini anımsatır. sessiz sinema yıldızları da tıpkı bir zamanlar görkemli olan bu yapılar, araçlar gibi artık kaderine terk edilmiş, eskimiştir. bu terk edilmişliği kabullenemeyen ve hala kendisini bir yıldız olarak gören norma desmond' ın çırpınışlarını izleriz.

  !---- spoiler ----!

  film-noir ögelerinin de kullanıldığı bu film billy wilder vasıtasıyla hollywood özeleştirisi olarak kabul edilebilir.

  ek: gloria swanson 'ın gerçek bir sessiz dönem yıldızı olduğunu -özellikle son sahnedeki mimikleriyle - anlamış oluyoruz. ( daha önce filmlerini izlememiş olanlar için. )
  kahve
 4. "the apartment" ile hayran kaldığım billy wilder'dan izlediğim ikinci film. eğer wilder'ın önce bu filmini izleseydim bir başka filmini izleme arzusu duyacağımı sanmıyorum. dönemine göre fena bir film olmamasına rağmen özellikle filmin ilk bölümündeki akışsızlık, son bölümlerin doyurucu olmasına karşın beni filmden soğutmaya yetti. kıssadan hisse: wilder sinemasıyla tanışmak isteyen varsa kesinlikle bu filmden başlamasın.
 5. daha önce sarsan filmler olmuştu ama bendeki "eskidir, kesmez" algısını tamamen yıkan bu film oldu.

  kesinlikle izlemeye değer bir film. aktrisi canlandıran kadının oyunculuğu harika.

  ufak çaplı spoiler: filmdeki kadın bana sürekli karanlıktakiler'deki gülserenle, requiem for a dream'deki kadını hatırlattı. bence kadınlar delirince erkeklerden daha korkutucu oluyorlar.
 6. bu filmin hic bi seyi olmasa su diyalogu akildan cikmaz;

  joe: you're norma desmond. you used to be in silent pictures. you used to be big.
  norma: i am big. it's the pictures that got small.