• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
sunshine - danny boyle
yıl 2057, insanlık güneşin her geçen gün giderek yok olmasını izlemektedir… bu insanlığın da yok olması demektir. dünya’nın son umudu ıcarus ıı adlı bir uzay gemisindeki sekiz kişilik erkek ve kadınlardan oluşan kaptan kaneda liderliğindeki ekiptedir. görevleri güneşi tekrar hareket geçirmesi ve beslemesi beklenen bir nükleer başlığı taşımaktır.
bu yolculuk sırasında dünya ile radio bağlantıları kesilir. ekip bundan 7 yıl once aynı amaçla göreve çıkarılan ıcarus ı’den değişik sinyaller almaya başlarlar. yaşadıkları garip bir kaza onları görevlerini bir yana bırakıp hayatları için savaşmak zorunda bırakacaktır. peki ya hepimizin geleceği...
  1. 2001: a space odyssey'den sonra, defalarca izlediğim en sevdiğim bilim kurgu filmlerden. gereksiz aksiyondan çoğu uzak; uzayın, boşluğun, bilinmeze yolculuğun kimi huzurunu kimi gerilimini sakin ve koşmadan anlatıyor. boşlukta süzülen teknoloji ve psikolojilere uzayın vahşi sakinliğini çok iyi yansıtmış.

    güneş tüm enerjisini tüketmek üzeredir. artık dünyayı ısıtmamakta ve insanlık yeniden buzul çağı'nın eşiğindedir. bir grup bilim insanı, icarus ll adlı uzay aracıyla güneşin merkezine doğru yola çıkar. bu son şanslarıdır, dünya'daki son nükleer kaynakları bu proje için harcamışlardır. icarus l görevi bilinmeyen bir nedenle başarısız olmuştur.

    icarus ll görevinin amacı, icarus l görevinin gizemi, bir grup bilim inanının, uzun uzay yolculuğu ve misyonları gereği üzerilerinde oluşan baskının psikolojik etkilerini aktarmaktadır. filmin en etkilendiğim yanı, içerisinde bulundukları mekanları (uzay araçlarını) iliğine kadar bize hissettirmesidir. uzaya ve uzay araçlarına olan ilgimi tatmin edicidir. en iyi bilim kurgu filmleri sıralamamda, 2001: a space odyssey ile birlikte üst sırayı paylaşmaktadır.