1. ben değilim. cümleye sıklıkla ben kelimesiyle başlar.
 2. böyle insanları genellikle üçe ayırırız;

  1)çocukluğundan eğitim olarak alınan kendinden bahsetme geleneği.
  2)istemeden kendinden bahsetme geleneği.
  3)başkalarını ya kıskandığı yada kıskandırmak istediği için kendinden bahsetme geleneği.

  1. maddeyi açmak gerekirse;

  insanlar doğarken ailelerini seçemezler. bu yüzden kimse kendisinin nasıl biri olacağını 18 yaşına kadar kolay kolay belirleyemez - kişi reşit olduğunda kendini sorgulayabilir veya çocukluğunda aldığı terbiye ile devam edebilir -. kişinin bebeklik döneminde aile ve akrabası, çocukluk döneminde okul arkadaşları, ergenlik döneminde ise yaşadığı çevrenin şartları ve inanışları kişinin kişilik özelliklerini belirler ve ileriki yaşlarda değiştirilmesi çok zor olan karakterini hazırlar. bu karakter şekillenirken kişi belirli bir evrede, etkenlerden herhangi birinden kibirli olmayı örnek alırsa bu, kişinin karakterine yerleşir ve ileriki yaşlarında kendisini sorgulasa bile değiştirilmesi zor olan bir karakter özelliği olarak kalır.

  işte bu kişilerde görülen hastalık tipinin kaynağı budur, büyüme evrelerinde etkenlerden birinden alınan kibirli olma karakteristik özelliği, eğer kişinin karakterine yerleşirse, yani kişi benliğiyle bunu kabul ederse, bu özellik kişinin karakteristik özelliği olark kalır ve ileriki hayatında belirli hastalıklara sebep olabilir.

  bu hastıklardan biri olan kendinden bahsetme hastalığı da bu şekilde ortaya çıkabilir.

  bu şekilde ortaya çıkan kendinden bahsetme hastalıklarının tedavisi zor olup, kişinin kendini sorgulaması ve bu karakteristik özelliğini yanlış bulup kendisini eleştirmesini gerektiren bir süreçtir.

  2. maddeyi açmak gerekirse;

  kişi ileriki yaşlarında örnek olarak bir idol seçebilir ve bu idolun karakteristik özelliklerinden kendine paylar çıkarabilir.

  istemeden kendinden bahsetme tam olarak budur, ileriki yaşlarda idol olarak benimsediği kişide kendini beğenme yani kibir varsa ve kendinden çok bahsediyorsa, kişi idolünün bu özelliğini kendine alabilir ve hastalığın ilk evresini başlatabilir.

  tedavisi zor değildir. kişiye düzgün bir idol seçtirilir ve bu idolü örnek alması istenir. eğer kişi gerçekten istekliyse yeni idolünün kibirsizlik özelliğini kendine pay edinebilir.

  3. maddede bulunan insanları ikiye ayırabiliriz.

  a. başkalarının kıskandığı için kendinden bahsetmek.
  b. başkalarını kıskandırmak için kendinden bahsetmek.

  şimdi gerekli açıklamaları yapalım.

  a maddesi : başkalarını kıskandığı için kendinden bahsetmek

  bu tip insanlar genellikle başkalarının hayattaki başarılarını taklit etmeye çalışıp başarısız olurlar. taklit edemedikleri başarıları da kıskanmaya başlarlar. bu sefer karşı tarafın yapamayacağını düşündüğü başarılarından kendini çok başarılı biriymiş gibi anlatmaya başlar. bu sefer karşı tarafta kendini övmeye başlar. ve kavga çıkar.

  b maddesi : başkalarını kıskandırmak için kendinden bahsetmek

  bu tip insanlar da ya çok zengindir yada fakirlerin arasında orta hallidir. bu hastalığın başlangıç sebebi karşı tarafı küçümsemeyle başlayan kibirdir. kibirlenen insan, kibri arttıkça daha da kibirlenir ve içinde diğerlerinden üstün olduğunu egosuna ispat etmeyi hedefler. bu sefer başkalarında olmayan özelliği, eşyası, başarısı vb. şeylerle başkalarını ezmeye çalışır.

  eğer karşı taraf suskunsa ve ezilmeye göz yumarsa bu kibirli arkadaş daha da kibirlenir ve artık bunların arasında yaşayamam diyip kendi gibi insanların olduğu yere taşınır.

  eğer karşı tarafın dili uzunsa, yani kendini savunabiliyorsa, bu sefer daha çok uğraşmaya başlar. kendisiyle uğraşmayanları, kendisiyle uğraşanlara karşı, iyi ikramlarda bulunarak kışkırtır. eğer bu kışkırtma başarılı olursa kibirli olan arkadaşımız kullandığı insanları daha sonradan satar ve en sonunda ya batar yada kendisi gibilerin olduğu bir yere taşınır.

  özetle, kibir kötüdür.
 3. ne sebeple ''ben'' diyor olursa olsun, kendine değer vermeyen insandır.

  göremediği, bulamadığı, farkedemediği, çıkartamadığı, kaybettiği ''kendi'' nin ''ben'' diye diye görünür olacağını sanır.
 4. var böyle bir arkadaşım. ilk başlarda iyiydi de sonrasında çok sıktı kendisinden bahsetmesi. hep aynı şeyleri anlatıp duruyor çünkü.
  narsistlik var bir de.
  acayip sinir bozucu olabiliyor bazen. bozunca da somurtup sessizleşiyor. tam acaba fazla mı yüklendim, biraz alttan mı alsam acaba deyip düşüncemi uygulamaya koyduğumda başa dönüyoruz.
  yine çok bilmişlik, yine ben diye başlayan hikayeler, yine saçma sapan şeyler anlatmalar...
 5. benim de var böyle bir arkadaşım. dünyanın merkezine kendisini koyar. en büyük dertler de mutluluklar da onunkilerdir. her şeyi de en iyi o bilir. anlatır, anlatır ve anlatır. saygıyla, sabırla dinlersin. ne zaman ki sen de ağzını açıp iki kelam edecek olursun, lafı ağzına tıkar ve döngü yeniden başlar. çünkü o, senin ona duyduğun saygının yarısını duymaz sana. yorucu insanlardır.
 6. kendini tanıyorsa şayet sorun değildir, ama yalancı ve atıp tutuyorsa sorun olabilir.

  şu var; o kendisini tanıyor ancak çevresindekiler onu tanımıyor olabilir. sonra adı 'kibirli'ye çıkar.
 7. bunlar siz bir şey anlatırken sizi dinlemek yerine az sonra anlatacaklarini kafada sıraya sokar. ola ki siz soru sorarsanız hi? derler.
 8. böyle insanlar var. ama sözlüklerde de var. yani entry'lerinde öyleler. başlığın sadece kendileriyle alakalı olan kısmını yazıyorlar. banane senin hayatından, başlıkla ilgili anından.
 9. sürekli kendinden bahsetme eylemi çok sıkıntılı. öncelikle diyalog değil monolog oluyor ve hoş olmayan bir konuma sokuyor karşısındakini. bana genelde bu tip insanlar imaj çizmeye çalıştıklarından böyle yapıyor gibi geliyor. çünkü burada bunu yaptım, şunu anlatmış mıydım bıt bıt bıt bitmiyor anlatacakları. bir olaya örnek vermeye kalktığınızda kendi hayatını sokuyor araya. lirik bir dille hayatını her şeye yedirmeye çalışıyorlar. bu çok yorucu. insan bazen kendinden sıkılır, senden niye sıkılmasın bir sus diyesim geliyor.
  sezgi
 10. hayatta hiçbir başarısı olmamış, diğerlerinin başarılarını sırf anlatmasınlar diye ağzına tepen kişiliklerdir. hiç susmazlar, bencilliğin alasıdır. acil terapiye ihtiyaçları vardır. yoksa etraflarında başka biri kalmayabilir.