1. sosyal sorun olması şurda dursun eğitim sorunu içinde yanıtlamak gerekirse, ölçme değerlendirme hocamızın anlattığı bişeyi de ben size anlatayım. çok kötü anlatıcam ama idare edin.
  2000li yılın birinde seçim müjdesi* ayağına öss'de* barajı geçemeyen öğrencileri fakültelere doluşturmuşlar. bunların büyük bi çoğunluğu 1. dönemin sonunu göremezken az bi kısmı da 1. ve 2. sınıfın sonunda okulu bırakmış. bu konu üzerine celal bayar demirci eğitim fakültesinden bi arkadaş da yüksek lisans çalışması yapmış. bu şekilde üniversiteye yerleşen kişilerle görüşmelerde bulunmuş, soru-cevap yöntemiyle çıkarımlarda bulunmuş vs. neden bıraktınız sorusunun cevapları takdire şayan. karşımda biri vardı bişeyler anlatıyordu hem de türkçe anlatıyordu ama ben bişey anlamıyordum, tarzı cevaplar. soruya cevap verenelrin birbirini tanıması mümkün değildi biri izmir'dense diğer, urfa'dandı diyordu hoca, ama anlaşmış gibi aynı yanıtı almışlar hep.
  sormak istediğim şey, anadilinde birşeyler anlatan hocayı anlamayan sınavsız girenleren büyük bir yüzdesi okulu 1. dönem bitmeden bıraktıysa, anadili türkçe olmayan ve sınavsız giriş yapan insanlar bu okulu bitirebilirler mi?
  hayır.
 2. bekle beni cerrahpaşa tıp. vatandaşlığımı aldım suriye'den, geliyorum.
 3. almanyadaki kuzenlerim hep almanlar burda dışlanıyo eheoeheoeh falan derlerdi ben de aynı hayvani gülüşle karşılık verirdim böyle inanamazdım çok komik gelirdi yav nasıl olur ya kendi memleketlerinde?¿¿?¿?¿ falan derdim bi de arkadaşlarıma anlatırdım hep beraber dalga geçerdik. çok suçlu hissediyorum şimdi kendimi galiba hansların ahı tuttu. entschuldigung :(
 4. aynı operatör firmalarının yaptığı kampanyalara benziyor. kendi müşterisi için kampanya yapmazken operatör değiştirenler için acayip kampanyalar yapılıyor.

  arkadaş sen bana norveç ya da isviçre şartlarında kaliteli bir yaşam sun eyvallah diyeceğim, gelsinler okusunlar fakat sınavsız değil. okumak için ayrıca işte çalışmak zorunda olan bir insan olarak benim kıçım çıkarken böyle bir adaletsizliği sindiremiyorum. ha hiçbir adaletsizliği sindiremiyorum orası ayrı. ne söylesem bilemiyorum sözlük.
  hubot
 5. kendi ülkesinin vatandaşı olan kadınlara 3 çocuk yapma konusunda adeta baskı yapan bir hükümet için şaşırılmaması gereken imtiyazdır. nüfusun artmamasını sağlıklı bulmayan hastalıklı beyinler mevcut çünkü. durduk yere para basıp dağıtmak ne kadar saçma ise, nüfusu çoğaltarak güç kazanmaya çalışmak da o kadar saçma. ama mevcut politika bu malesef. eğitimsiz kalabalık üreterek işgücünü ucuzlatmak en basit tabirle şark kurnazlığıdır, zira şark tarafına bakarsanız bu mentaliteyle üremiş koca bir coğrafya görürsünüz. e kafalar böyleyken suriyeliler bulunmaz fırsat. tabii ki imtiyaz verecekler, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmeyecek. zaten suriyeliler de okuyup da apartman yöneticisi mi olacak sanki?
 6. yahu insan hayret ediyor.bir ülke nasıl olur da kendi insanına değil, kendisine sığınan(!) azınlığa bu kadar çok imtiyaz verir.hayır tanzimat da geçti gitti bu neyin çabasıdır anlamak çok güç gerçekten.ha sınavsız girseler mezun olabilirler mi orası tartışılır ama tanınan haklar sadece bunla da sınırlı değil malesef.
 7. vatandaşlık verilip seçmen kayıtları da yapılacaktır. kime oy verecekler dersiniz?
 8. sınavsızdan önce de başka çok kolay bir sınavla giriyor bunlar. bir ara işte grafik tasarım kursuna gidiyordum hem meraktan hem bölüme de faydası olur diye. odtü mimarlıkta okuyan yabancı birisi vardı, o taraflardan. yahu odtü mimarlık dediğin 11binle alıyor. bu kız o kadar gerizekalı ki klavyede esc tuşunu bulması yaklaşık 28 saniye sürüyor. hiçbir şeyi anlamıyor, embesil embesil sorular soruyor artık soruları yüzünden o kadar yavaş gitmeye başladık ki sıkılıp kursu bıraktım. bu zekayla üniversite sınavına girse en düşük alan paralı özel mimarlığa bile giremez. ilk yüzbinde bile olması mümkün değil. kız yine bir gün soru soruyor, artık sıkıntıdan ön kameramı açtım kendi kendime salak ifadeler yapıyorum (evet gerizekalı o öyle falan) sonra ona baktım bayağı sövdüm. velhasıl ben anlamıyorum nasıl bir sistem kendi yurttaşlarını bu kadar zor bu kadar acımasız bir sınavdan geçirirken bunları sınavaız ya da bu kadar kolay bir sınavla alıyor.