• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
suskunlar - lorenzo carcaterra
"arkadaşlık kandan derin aktığında"

"carcaterra, tartışmalar yaratan gerçek yaşam öyküsü suskunlar'da, wilkinson erkek çocuklar islahevi'nde geçirdiği yürek parçalayıcı ayları anlatıyor. arkadaşlarıyla birlikte gardiyanlardan aldığı intikamı eşsiz bir üslupla aktarıyor. suskunlar, kesinlikle heyecanlı bir kitap ama aynı zamanda yaşadığımızdan farklı bir hayata ilahi bir gönderme."
the washington post book world
 1. gerçek hayatların öyküsü.

  1967 yılında, küçükken büyüyen bir suç yüzünden ıslah evine gönderilen yaşları 10-14 arası değişen 4 arkadaşın gerçek hikayesi.
  shakes karakteri yazarın kendisi. ve kitap birinci ağızdan yazılmış.

  1.bölümde çocukların yaşadığı mahalle, "cehennem mutfağı" büyüdükleri kültür, irili ufaklı suçlarla nasıl yakın temasta oldukları anlatılıyor.
  2. bölümde ıslahevine düştükten sonraki 1 yıl boyunca yaşadıkları, maruz kaldıkları cinsel taciz, tecavüz, dayak, işkence, aşağılamalar anlatılıyor.
  3. bölümde ise ıslahevinden çıktıktan aşağı yukarı 10 yıl sonra, psikolojileri hala düzelememiş, iyileşememiş ve asla iyileşemeyecek bu genç adamların, onlara işkence eden gardiyanlardan nasıl intikam aldıkları anlatılıyor.

  birinci bölüm zaman zaman eğlenceli, zamana zaman hüzünlüydü, ama insana hep bir ne zaman olacak tedirginliği veriyordu.
  ikinci bölüm çok ağırdı. çoğu zaman çarpıntı problemi yaşadım okumaya ara vermem gerekti. çok ağladım. her sayfada bağırmak istedim çocuk lan onlar hayvan herifler!!!!!
  üçüncü bölüm biraz endişelendirici biraz da rahatlatıcıydı. intikam hırsı herkesin içinde var onu anladım. ben de bilenmişim kitap boyunca.

  kurgu olsa bile çok etkileyiciydi ki gerçek hayat hikayesi olması bunu kat kat arttırıyor. kitap çok sürükleyici.keşke bu kadar olmasaydı...
  -
  1996da filmi çekilmiş türkçeye kardeş gibiydiler olarak çevrilmiş. onun için : (bkz: sleepers - barry levinson)
  birkaç yıl önce de türkiyede kitaptan uyarlama aynı isimde dizi yayınlanmıştır. (bkz: suskunlar)