• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.11)
suskunlar
dizide kuyudibi mahallesi'nde büyüyen, kardeş gibi olan ecevit (murat yıldırım), bilal (sarp akkaya), ibrahim (güven murat akpınar) ve zeki'nin (tugay mercan) çocukken yaptıkları masum bir hata sonucunda hapse girmelerini ve burada darp edilmelerinin, tecavüze uğramalarının ardından hayatlarının altüst oluşunu konu ediyor. bu dört arkadaş, başlarına gelenleri unutacaklarına ve hatırlamamak adına bir daha birbirlerini görmeyeceklerine dair bir söz verirler. ancak yıllar sonra içlerinden birinin suskunluğunu bozması ve ölmesiyle, bambaşka hayatlar yaşamakta olan bu dört eski arkadaştan kalan üç arkadaşı bir araya getirir. bu üç delikanlı ve yanlarına aldıkları, çocuk çetelerinin vazgeçilmez elemanı ahu'yla (aslı enver) birlikte geçmişte yaşadıklarının intikamını almaya karar verirler. dizi, lorenzo carcaterra'nın tartışmalar yaratan gerçek yaşam öyküsü olan wilkonson erkek çocuklar islahevi'nde yaşadığı yürek parçalayıcı olayları anlattığı "sleepers" adlı kitaptan, barry levinson'ın aynı isimli ile sinema filminin uyarlamasıdır.
 1. genelde türk dizilerine karşı ön yargılı olmama rağmen diziyi ve konusunu gördükten sonra izlemeye karar verdiğim barry levinson'ın sleepers adlı filminden uyarlama olan dizidir. ne kadar ben izlemesem de arkadaşlarım ve çevrem içinde bu kadar sevilmesinden anladığım kadarıyla suskunlar leyla ile mecnun ile birlikte yapılmış en iyi 2 türk dizisidir diyebilirim. suskunların bu kadar hoşuma gitmesinin sebebi de galiba doğrudan bir amerikanvari uyarlamadansa yerelleştirme ekibinin başarısı diyebilirim, hollywood filmlerinin havasını taşıyor ancak türk esintilerini elden bırakmaması gayet başarılı.

  edit:imla
 2. türk televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizisidir. gerek konusu gerekse oyuncuların verdiği tat olarak. yaşanmış bir olayın kurgusunda farklı senaristler görev almıştır. ama çok direnememiş ve bitirilmiştir.
  diziyi izleyip ağlamadım ben diyen yoktur diye düşünüyorum. 4 çocuğun kaderi bu kadar güzel anlatılabilirdi. ellerine sağlık her şey için. beyaz show'da konuşurken ekibin ilk bölümü neredeyse bir film sahnesi uzunluğunda çektiğini öğrendiğimde oturup izlemiştim.
  (bkz: çocuk işkencelerine bir son)
 3. öncelikle türk televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizisi falan değildir.bazen bir dizinin çok iyi olması için yabancı ülkelerden çalınmamış olması gerek.sadece biraz özgünlük olsun.ayrıca çoçuk oyuncuların yetişkin oyunculardan daha iyi rol kesmesi türk televizyonları adına güzel bir şey.çoğu sahnesinde ağlamış biri olarak keşke daha güzel bir final hazırlayabilselerdi.
 4. amerikan nbc kanalınca "game of silence" adıyla uyarlanacak dizidir.

  ama soundtracklerinde ahmet kaya şarkıları olmayacağı için bizdeki etkiyi onlarda veremeyecektir.

  yine de çıkınca ilk birkaç bölümünü sırf meraktan izlerim, orası ayrı.
 5. türkiye dizi tarihinin en iyi 3 dizisinden biri olabilir. dizi, sleepers'ın uyarlaması olsa da türkiye'de hiç işlenmemiş bir konu üzerinden gidiyor. ikinci sezonu, ilk sezonu kadar tat vermese de herkesin yanında selpaklarla izlemesini öneriyorum. zira dizide gerçekten ağlatacak çok sahne var.
 6. pilot bölümü muhteşem
  ilk sezonu çok iyi
  ikinci sezonu ve finali kötü olan dizi