1. memelilerin yavrularını beslemek için meme bezlerinde ürettiği mucizevi sıvı. insanoğlu olarak diğer hayvanların sütünü de sömürüyoruz ki zaten süt deyince aklımıza inek sütü geliyor. yüksek protein, mineral ve vitamin seviyelerine sahiptir. özellikle de kadınların menopoz sonrası osteoporozu engelleyebilmeleri için her gün süt ürünleri tüketmeleri şarttır.

  insana ait olanı için (bkz: anne sütü)
 2. annemin kardeşimle bana sevdirdiği en güzel şeylerden biri. çevredeki çoğu insanın aksine sağlığıma bayıla bayıla yatırım yapıyorum.
 3. uht'sini içiyorsanız geçmiş olsun, günlük pastörize içiyorsanız doğru yoldasınız, güvendiğiniz bir yerden çiğ süt temin edebiliyorsanız da şanslısınız diyorum.
  mesut
 4. “gerçekten süt veren hayvanlarda da size bir ibret vardır. size, onların karnındaki işkembe pisliğiyle kan arasından halis bir süt içiriyoruz ki içenlerin boğazından afiyetle geçer.” (nahl suresi, 66. ayet)
 5. fringe adlı bilim kurgu dizisinde walter isimli çatlak profesör, laboratuvarında beslediği ineğine kahve çekirdekleri yediriyor, bazı ilaçlar enjekte ederek inekten kakaolu süt sağmaya çalışıyordu. çok süt içmem ne zaman markette sağda solda süt görsem bu sahne aklıma gelir.
 6. tarçınlı sütü çok seviyorum. hem kan şekerini dengeler, hem boğazımdaki o manasız ağrıyı alır. ara öğün olarak tavsiye edilir bunun yanında. şimdi içtiğimiz sütlerin ne derece güvenilir olduğunu bilmiyoruz elbet. kullanılan yemin kalitesinden tutun da sütün paket olarak işlenme şekline kadar pek uzun bir yolu var. son dönemlerde et fiyatlarında meydana gelen artış ve sonrası yaşanan yerli çiftçinin tek tek sağımda olan hayvanları kesmesiyle birlikte, gerek kalite olarak gerekse temin açısından büyük sıkıntıya düşüleceğini söylersek yalan olmaz.
 7. başka bir şeylerle karıştırmaz isem (örneğin shake yapmak, puding, yoğurt vs.) fena halde dokunan hayvansal gıdadır...

  laktoz bana göre değil ne yazık...
 8. kansızlık nedeniyle son zamanlarda pek içemediğim içecek. gayet sağlıklıdır. sade sevmeyen varsa birçok farklı içme şekli olduğu için mutlaka kendinize uygun olanı bulabileceğinizi sanıyorum.