svetlana aleksiyeviç

Kimdir?

ukrayna'nın stanislav (1962'den sonra adı ivano-frankivsk olan yerleşim birimi) şehrinde, beyaz rusyalı baba ve ukraynalı bir annenden dünyaya geldi. çocukluğu beyaz rusya'da geçen yazar, beyaz rusya devlet üniversitesi gazetecilik bölümünden 1972'de mezun oldu. sonrasında bazı yerel gazetelerde çalıştıktan sonra, minsk'te yayınlanan neman isimli edebiyat dergisinin muhabiri oldu.[1]

ii. dünya savaşı, sovyet-afgan savaşı, çernobil faciası, sscb'nin dağılması gibi dramatik olayları yaşamış, bu olaylara tanık olmuş kişilerle röportajlar yaptı. bu insanlardan dinlediklerinin izlerini yazdığı kitaplarda kolayca görmek mümkündür. yazıları lukashenko rejimini rahatsız etti. 2000 yılında hakkında yasal kovuşturma başlatıldı.[2] bunun üzerine ülkesini terk etti. hayatının sonraki on yıllık kısmını, kendisine kucak açan paris,gothenburg ve berlin gibi şehirlerde, siyasi sürgün olarak geçirdi. nihayet 2011 yılında ülkesine, minsk şehrine geri döndü (vikipediden alıntı)
  1. 2015 yılı nobel edebiyat ödülünü almış belaruslu yazar.
    genellikle savaş - insan ekseninde gibi eserleri.

    türkçeye çevrilmiş kitapları çernobilin sesleri ve nazi işgalinde sovyet kadınlar.
    ancak nobel kazanmasıyla eminim bugün yayınevleri arasında çekişmeler başlamıştır birkaç aya birçok eserini yeni çıkanlar -ve ondan biraz daha sonra ise - çok satanlar raflarında görürüz.