• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
sybil - joseph sargent
çocukluğunda yaşadığı tacizler nedeniyle 'çoklu kişilik bozukluğu’yla mücadele eden genç bir kadının dramı.
  1. film, esas kişinin yüzleşemediği durumlardan ve olmak istediği kişi olamamasından dolayı kişiliğinin bu parçalara bölünmesi şeklinde gösteren (bkz: çoklu kişilik bozukluğu) üzerine ve (bkz: sybil-flora rheta schreiber) romanından uyarlama gerçek yaşamdan alınmış. sybil kendisine travmalar yaşatan annesinden nefret eder. ama bu nefretini dışa vuramaz, acı çekmemek için yaşadığının olmadığına inanmaya çalışır. ama diğer yan karakter bunun için vardır, onun yüzleşmediği bu nefreti kabul eder ve rahatça söyler: anne senden nefret ediyorum diye. bu sayede rahatlama sağlanır. bastırılmış duyguların insanı getirdiği son nokta. film ilk 1976'da yönetmen daniel petrie tarafından çekilmiş ve sybil rolünü sally field oynamış. 2007'de 2. kez çekilmiş. her iki filmi izlemiş biri olarak ikisi de izlenmeli diyorum.
  2. 1976 yapımı sybil filmini izledim dün gece. 3 saatten biraz daha uzundu ama nefessiz nerdeyse ara bile vermeden hem de. çok kişilikli bir vakanın ilk psikanalizi olduğu söyleniyor. psikanalize veya vaka analizlerine merakınız varsa mutlaka izlemelisiniz.
  3. dün gece de 2007 yapımı sybil filmini izledim. ilk filmin yarısı uzunluktaydı ancak kısa olduğu için daha yüzeysel olduğunu söylemek haksızlık olur. farklı ve şaşırtıcı ayrıntılar vardı ilkinde olmayan. 31 yıl sonra çekilmiş olduğu için ilk filmde fazlasıyla örtük ifadeler daha cesur dile getirilmişti. abd'deki psikiyatri camiasının iç tartışmaları ve bu camiadaki cinsiyetçilik vurgusu çok dikkatimi çekti. 2 filmin de izlenmesi gerektiği konusunda @antagonist'e katılıyorum.