1. 1993 lice,

  1994 kuşkonar ve koçağılı köylerinin bombalanması,

  1993-1994 infazları gibi kapanmış dosyaları açtırmaya çalışmış, jitem’in veya başka odakların işlediği cinayetleri aydınlatabilmek için koşturmuş, yeni fail-i meçhullerin dosyalarını takibe almış, meslek hayatı boyunca yılmadan mücadele etmiştir tahir elçi.

  2004'te kızıltepe'de öldürülen 12 yaşındaki uğur kaymaz'ın

  2013'te lice'de öldürülen 19 yaşındaki medeni yıldırım'ın

  2015'te lice'de öldürülen 12 yaşındaki nihat kazanhan'ın

  sokağa çıkma yasağında öldürülen, ama toprağa verilmesi için günlerce buzdolabında bekletilen 12 yaşındaki cemile çağlar'ın

  ve birçok davada müdahil vekili sıfatıyla görev yapmaya çalışan, faili meçhullerin savunmasına ömür adamış bir insan hakları avukatıdır.

  10 ekim 2015 tarihinde ankara'da meydana gelen bombalı saldırının ardından, artan eylemler ve çözüm sürecinin geleceği hakkında fikirlerini beyan etmesi için konuk olarak çağrıldığı, cnn türk'te yayınlanan 14 ekim 2015 tarihli tarafsız bölge programına katıldı.

  "pkk terör örgütü değildir. bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile, pkk silahlı siyasal bir harekettir. siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir." dedi.

  23 ekim 2015 tarihinde bakırköy cumhuriyet başsavcı vekili idris kurt tarafından hakkında terörle mücadele kanunu'nun 7/2 maddesi kapsamında terör örgütü propogandası yapmak suçunun basın yoluyla işlendiği iddiasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle resen soruşturma açıldı.

  14 sayfalık iddianamenin ancak son sayfasında tahir elçi'nin programdaki ifadelerine bağlamından koparılarak atıf yapılmış fakat suç teşkil ettiği iddia edilen ifadelerin neden suç teşkil ettiği, iddianameye konu olan suçun unsurları ve ifadenin şiddete teşvik içerip içermediği tartışılmamıştı.

  sığ denebilecek basitlikte siyasi saptamalar yapılarak suç teşkil etme gerekçesi dahi belirtilmeden, söylediklerinin yanlış olduğunu kanıtlamak amacıyla hazırlanan iddianame, bakırköy 2. ağır ceza mahkemesi tarafından 6 kasım 2015 tarihinde kabul edildi.

  20 kasım 2015'te tahir elçi gözaltına alındığında, hedef gösterme bütün boyutlarıyla tamamlanmıştı.

  28 kasım 2015 tarihinde diyarbakır'da dört ayaklı minare'nin önünde tahir elçi "biz bu tarihi bölgede birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz." dedikten sonra katledildi.

  bu siyasi cinayet, çatışma süsü verilmiş son derece planlı bir politik infazdır. onurlu direnişler canlara mâl olsa da, halklar mücadeleden vazgeçmeyecektir.

  tahir elçi onurumuzdur, asla unutmayacağız!
  em te ji bîr nakin!
 2. sırf toplumdan destek görüyor diye pkk terör örgütünü meşrulaştıran avukat. böyle hukukçuluk olmaz olsun.

  aynı mantıkla ışid; rakka, el-anbar, ninova gibi eyaletlerde sünni-selefî kesimden ciddi bir destek görmekte. tahir elçi’nin über mantığına göre ışid’i “silahlı siyasal hareket” olarak kabul etmemiz gerekir.

  elbette ki dört ayaklı minare olarak bilinen şeyh mutahhar cami’nin önünde (üstelik barış çağrısı yaparken) öldürülmesi son derece üzücü bir durum. ama sırf trajik bir şekilde cinayete kurban gitti diye kendisini kahramanlaştırmanın anlamı yok. pkk’yı meşrulaştırmasını da göz ardı edemeyiz.

  cinyetine gelirsek, pkk’lı militanlar veya hdp’li çevreler o gün bilmiyorlar mıydı ki tahir elçi basın açıklaması yapacak? bal gibi de biliyorlardı. o hâlde pkk’lı militanlar hangi akla hizmet tam da tahir elçi’nin bulunduğu sokakta çatışma çıkarttı?

  hadi bir an için pkk’nın tahir elçi’den haberi yoktu diyelim ve sokağın girişindeki çatışma kendiliğinden çıkıverdi diyelim. pkk’lı şahıslar niye gidilebilecek bir sürü sokak varken tahir elçi’nin bulunduğu sokağa bodoslama daldı? başka yer mi yoktu gidecek?

  kimse kimseyi kandırmasın; pkk’nın önayak olduğu bir pravokasyondu bu cinayet. pkk’ya 1, devlete/akp’ye 2 kez kafam girsin.
 3. pkk terör örgütü savunucusu ölmüş şahıs.

  onurlarıylarıymış(!) ölmüş adama küfrettirecekseniz. bu şahıs çıktı pkk terör örgütü değil siyasi silahlı örgüt dedi. herkes haddini bilecek. her gün çocuklarını binbir zorluklarla yetiştirmiş analar ağlıyor evlatları şehit oldu diye. bu "terör örgütü" canlı bomba patlatıyor. güya savunduğu halklarını canlı bomba ile öldürüyor. ama neymiş terör örgütü değilmiş siyasi örgütmüş ha siktir ya! bu şahıs zamanında öyle veya böyle bu örgütü savundu, propagandasını yaptı. bu özgürlük değildir.gönül isterdi ki hapiste çürüsün ama kısmet değilmiş.


  edit: bu yazı bu şahsın öldürülmesini destekleyen bir yazı değildir.
 4. 2 sene once olduruldu. faili mechul.