1. taksitle alınan birçok şey için geçerlidir. telefon mu alıyorsun? bugün telefon denilen şey sürekli elde olan ve neredeyse her an ihtiyaç duyulan bir şey. bu kadar elzem bir ihtiyacı 9 taksitle (o da yeni kanunla) alıyorsan bir sıkıntı var demektir. ya o telefon çok pahalı ya da sen maddi gücünün yetmediği bir şey almaya çalışıyorsun. taksitle ev, araba gibi mal olmanın dışında yatırım da olabilecek şeyler alınsa anlarım. ama aldığın sadece bir telefonsa bu strese ne gerek var? telefon dediğin şeyin ömrü zaten 3-5 sene. sen telefonun taksidini bitirene kadar yenisi çıkıyor. bir yerde hata var işte. ve para ilmiyle uğraşanlar o hatadan çok güzel faydalanıyor.
  2. niçin taksit ödediğini unutuyor insan bazen.

    eşya eskiyor, borç eskimiyor.
  3. kendisinden mümkün mertebe uzak durduğum durum. elinde olmayanla, ihtiyacın olmayanı bile alacak cazibeyi sunuyor taksit olayı. her geçen gün daha da artan tüketim çılgınlığının başlıca sebeplerinden biri.
  4. bir nevi paranla rezil olmak
  5. askerlik yüzünden bir anda yüksek lisans yapmaya başlayınca mecbur benim de içine dahil olduğum grup. taksit deyince insanın aklına sadece tüketim malları gelmemeli.