• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
tamuli üçlemesi - david eddings
ateşten kubbeler tamuli 1. kitap

"dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."

her şey daresia kıtasında sıradan bir kargaşa olarak başladı ve hızla tüm dünyaya yayıldı. krallar ve imparatorlar, karşılarındaki düşmanın kimliğini öğrenmeye çalışırken çağlar öncesinden kalma kahramanlar ve tutkular, yeniden ortaya çıkarak çevrelerine ölümün ve eski düşlerin kokularını yayıyorlardı.
tanrılar, dünyanın yazgısıyla yeniden oynuyor. yaratılmış her şeyi içine alıp sürükleyecek bir savaş. ama anakha… yazgının dışında ilerleyen anakha. kendisinden tanrıların bile korktuğu anakha.

sparhawk ve dostları yeniden savaş yoluna düşüyor. bilinen ve bilinmeyen tüm güçlerin arasında, yaşama sahip çıkıp dünyaya huzur geri getirebilmek için.
(arka kapak)

parıldayan insanlar tamuli 2. kitap

"dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."

her zaman olduğu gibi, arzularına kapılmış bir hain dünyanın yazgısıyla oynayan tanrılarla anlaştı. belki de son büyük savaş için. ama şimdi oyuna dışlanmış, eski bir ırk girecekti. aldatılmış ve lanetlenmişlerdi; sadece dokunuşlarıyla bile var olan en korkunç ölümü insanların üzerine örtebilen parıldayan insanlar…

troll’lerin, vampirlerin, kurtadamların ve zombilerin ortalıkta cirit attığı bir dünyada barışı yeniden sağlamak için sparhawk, kahvaltıda tanrı yiyen bhelliom’u, bilinmeyen derinliklerden bir kez daha yükseltti. iyilik ya da kötülük için, bunu kim bilebilirdi.
(arka kapak)

saklı şehir tamuli 3. kitap

"dünyasını kaybedenler yeni bir dünya kurmak zorundadır."

pandion şövalyeleri’nin en büyüğü sparhawk, mavi gül’ün içindeki troll tanrıları’nı serbest bıraktığında tanrı cyrgon yapılmaması gereken bir şey yaptı: zamanın başlangıcında sürgüne gönderilmiş bir varlığı, cehennemin kralı’nı geri çağırdı. yaratılmış her şeyi içine alan savaş iyice kızışmıştı. kendisinden tanrıların bile korktuğu anakha, tüm umutların söndüğü anda inanılmaz bir taktik savaşı başlattı.

dünyaya huzuru geri getirebilmek için son zar gözlerinizin önünde atılıyor.

unutmayın, hikayeler ikiye ayrılır; gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler, karar sizin.
(arka kapak)
 1. david eddings'in elenium serisinin devamı niteliğindeki üçlemesi. keşke bu devamı üçleme olarak değil de elenium serisine 2 kitap daha ekleyerek elenium'u beşleme şeklinde sunsaydı.

  şimdi neden diyebilirsiniz ki hemen açıklıyorum: üçleme yapacağım diye fantastik romana çok fazla aşk ekleyip boğmuştur bu üçlemede sevgili yazarımız david eddings... öyle ki hemen hemen üçlemedeki bütün kadın kahramanlara koca/yavuklu buldurmuştur. bir ara korktum yavuklu yapma veya evlenme sırası bana mı geliyor diye?

  !---- spoiler ----!

  hadi ehlana ve sparhawk'ı anladık zaten elenium serisinin konusu bu ikilinin ilişkisiyle başlamaktaydı.
  pandion eğitmeni vanion ile styric başrahibe sephrenia arasındakiler hakkında da elenium'da ışık yakılmıştı. bu da tamam.
  ehlana ve sparhawk'ın kızı danae'nin ufacık boyuyla talen'e göz koyması?
  barones melidere'in stragen'e göz koyması?
  domi kring'in atana mirtai'ye göz koyması?
  kalten'in alaen'e göz koyması?
  imparatoriçe elysoun'un berit'e göz koyması? (gerçi berit'le birlikte bir düzinesine daha göz koymuştu ama en çok onu kovalaması yer alıyor.)
  atana maris'in itagne'ye göz koyması?
  atan kraliçesi betuana'nın kocası öldükten sonra atan engessa'ya göz koyması?

  bana tutan bir diziyi uzatmak için yapılan zorlama eklemeler gibi göründü bunlar açıkça.

  !---- spoiler ----!

  bir de küçük bir uyarı yapayım: son kitap olan saklı şehir'in yedinci bölümünü mümkünse otobüste veya kalabalık bir yerde okumayın. ulath, tynian ve troll bhlokw'un muhabbeti sırasında gülme krizine girebilirsiniz. evet bu üçlüyü seviyorum. hem troll de olsa insan insandır. lütfen!