tanıl bora

Kimdir?

1963 ankara doğumlu. istanbul erkek lisesi ve ankara üniversitesi sbf mezunu. 1988’den beri iletişim yayınları’nda araştırma-inceleme dizisi editörlüğünü yürütüyor. birikim dergisi yayın koordinatörü. ağırlıklı çalışma alanı: türkiye’de siyasal düşünceler, özellikle sağ ideolojiler ve milliyetçiliktir. bu konulardaki kitapları: devlet ocak dergâh - 1980’lerde ülkücü hareket (kemal can’la birlikte, iletişim yayınları, 1991), milliyetçiliğin kara baharı (birikim yayınları, 1995), türk sağının üç hali (birikim yayınları, 1999), devlet ve kuzgun - 1990’lardan 2000’lere mhp (kemal can’la birlikte, iletişim yayınları, 2004), modern türkiye’de siyasî düşünce, 4, milliyetçilik (editör, iletişim yayınları, 2004), medeniyet kaybı: milliyetçilik ve faşizm üzerine yazılar (birikim yayınları, 2006), türkiye’nin linç rejimi (birikim yayınları, 2008)

diğer çalışmaları: yeşiller ve sosyalizm (derleme, ayrıntı yayınları, 1988), rudolf bahro: nasıl sosyalizm, hangi yeşil, niçin tinsellik? (derleme, ayrıntı yayınla- rı, 1989), yugoslavya: milliyetçiliğin provokasyonu (birikim yayınları, 1991), bosna- hersek: “yeni dünya düzeni”nin av sahası (birikim yayınları, 1994), futbol ve kültürü (derleme, r. horak ve w. reiter’le birlikte, iletişim yayınları, 1993), yeni bir sol tahayyül için (derleme, birikim yayınları, 2000), takımdan ayrı düz koşu (derleme, iletişim yayınları, 2001), ankara rüzgârı - gençlerbirliği tarihi (gençlerbirliği spor kulübü yayını, 2003), taşraya bakmak (derleme, iletişim yayınları, 2005), kârhanede romantizm - futbol yazıları (iletişim yayınları, 2006), “boşuna mı okuduk?”: türkiye’de beyaz yakalı işsizliği (aksu bora, necmi erdoğan, ilknur üstün ile birlikte, iletişim yayınları, 2011), tren bir hayattır (der., iletişim yayınları, 2012), çizgi açığı: futbol yazıları çizileri (turgut yüksel ile birlikte, iletişim yayınları, 2013), sayfiye: hafiflik hayali (der., iletişim yayınları, 2014), bir berber bir berbere.. (der., iletişim yayınları, 2015)
  1. bir ankara entelektüeli. olur da kızılay'da bir yerlerde rastlarım ve imza alırım diye kitaplarını çantamdan eksik etmediğim naif insan. ara ara ismini twitter'ın arama bölümüne yazıp yakın zamanda gerçekleştireceği bir söyleşi var mıdır acaba diye baktığım bilge adam

    kendisiyle tanışmam 2010'ların başındaydı zannediyorum. ligtv'nin bir belgeselinde gençlerbirliği'nden büyük bir mutlulukla bahsediyordu. daha sonra radarıma girdi. kim bu adam ne yapar ne eder diye araştırmaya başladım. o gün bugündür hangi kitabı derlese, çevirse, yazsa; hangi dergide kıyıda köşede kalmış bir konu hakkında kalem oynatsa büyük bir zevkle alır okurum. aldığım ilk kitabı derlemesini yaptığı (bkz: taşraya bakmak) 'tı. yine hayran olduğum nuri bilge ceylan'ın fotoğraflarıyla süslenen kitap, müthiş yazılar içeriyordu. daha sonra bu kitabı (bkz: sayfiye : hafiflik hayali) , (bkz: tren bir hayattır) , (bkz: ankara rüzgarı : gençlerbirliği tarihi) ve (bkz: türkiye'nin linç rejimi) izledi.

    milliyetçiliği futbol üzerinden aktardığı yazılarını sadece futbolu sevenler değil futbola uzak insanlar bile büyük keyifle okurlar. kendisinin iyi bir futbol takipçisi, yazarı olduğunu öğrenmem beni daha da keyiflendirdi. radikal'de yazdığı haftalık futbol yazılarını bulup okudum. ülkede futbol üzerine yazılmış en değerli kitaplardan biri olan (bkz: futbol ve kültürü) 'nü yaladım yuttum. beni ve birçok okurunu ismi lazım olmayan istanbul takımlarını tutmaktan vazgeçirip gençlerbirlikli yapan 'nasıl gençlerli oldum' yazısının yer aldığı (bkz: takımdan ayrı düz koşu) adlı kitabı döndüre döndüre okudum. uzun zamandır futbol üzerine bir kitap çıkmıyor kendisinden ve biz socrates'teki yazılarını takip ediyoruz aydan aya.

    türkiye'nin en iyi kalemlerinden.
    metu