1. en iyi dostu içkisi ve sigarası olan ses sanatçısı, oyuncu. 60`lı yıllarda profesyonel müzik hayatına başlasa da lise yıllarında bir müzik grubu kurmuş, sonrasında müziğe ilgisi yüzünden okulu bırakmıştır. askerde birlikte görev yaptığı sanatçı selçuk sun tarafından keşfedilmiş ve 1960 yılında melodi dergisi'nde hakkında bir yazı çıkmasıyla ünlü olmuştur.

  1961 yılında italya'da şan eğitimi almaya gitmiş, 1962'de istanbul müfit kiper orkestrası'nda çalışmaya başlamıştır. müzik hayatının dönüm noktası olarak ise 1964'te erol büyükburç ve tülay german ile milli orkestra'da görev alarak balkan müzik festivali'nde ülkemizi temsil etmesi gösterilebilir. aynı yıl "ibibikler öter ötmez ordayım" adlı ilk plağını çıkarmış, görkemli müzikal geleceğine ilk adımını atmıştır. bu plağı "kundurama kum doldu", "haydar haydar" gibi plakları izlerken 1970'te bana göre tepe noktasına daha sonraları teknesine de ismini veren "hasret" ile ulaştı. 70`li yıllar "öyle sarhoş olsam ki", "koy koy koy" gibi şarkılarıyla tanju okan'ı yeri doldurulması güç, ikon isimlerden biri haline getirdi.80'li yıllarda ise müziğinde melih kibar etkisi hissedilmiştir. son albümü 1995'te "işte tanju okan 95" ismiyle satışa sunuldu.

  dönemin ses sanatçılarının birçoğu gibi sinema filmlerinde rol aldı. filmografisi aşağıdadır;

  1982 - gazap rüzgarı (konuk sanatçı) (sinema filmi)
  1976 - ne haber (sinema filmi)
  1976 - bu nasıl dünya (sinema filmi)
  1975 - tamam mı devam mı (tanju) (sinema filmi)
  1974 - şiribim şiribom (sinema filmi)
  1973 - üç balıkçı kız (sinema filmi)
  1973 - kaynanam kudurdu (konuk oyuncu) (sinema filmi)
  1971 - kadifeden kesesi (konuk oyuncu) (sinema filmi)
  1971 - cımbız ali / yırtık niyazi (tanju) (sinema filmi)
  1971 - ah bir zengin olsam (tanju) (sinema filmi)
  1970 - berduş kız (sinema filmi)
  1968 - istanbul'da cümbüş var (kendisi) (sinema filmi)
  1966 - içimdeki alev (sinema filmi)
  1966 - mahzun gönüller (sinema filmi)
  1966 - fakir bir kız sevdim (şoför) (sinema filmi)
  1966 - aşkın kanunu (nuri) (sinema filmi)
  1965 - şekerli misin vay vay (sinema filmi)
  1965 - inatçı gelin (edi) (sinema filmi)
  1965 - yalancının mumu (sinema filmi)
  1964 - cüppeli gelin (sinema filmi)

  müziğimizde yabancı şarkıların türkçeleştirilmesi (ajda pekkan örneğinde görülebileceği üzere) ve türkülerden uyarlama yapılması döneminde tanju okan iki eğilime de uygun bir sanatçı olmuştur. seslendirdiği şarkıların söz yazarları arasında sezen cumhur önal, fecri ebcioğlu, fikret şeneş, nino varon, tuğrul dağcı, mehmet teoman, güzin gürman gibi isimler vardır. rüçhan çamay ile ticari açıdan zayıf kalmış bir düet plağı da çıkarmıştır.

  1968 yılında ateşli silahla yaralanma vakası atlatmıştır. o dönem ajda pekkan çok suçlansa da tanju okan her zaman kendi silahının temizlerken ateş almasıyla vurulduğunu söylemiş, ajda pekkan ise olayı daima reddetmiştir.

  tanıyanların şarkılarından da bileceği gibi alkole aşırı düşkün olan sanatçı 1995 yılında çalışma hayatını bırakmış, bir bacağı diz üstünden kesilmiş ve 1996'da siroz hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

  defnedildiği urla'da, yahut günün sonunda esintili bir deniz kenarında bir büyük rakı açtığınızda mesela hatırlayın efendim, sahil size fısıldar çünkü: 'ağlayanla ağlayan ben / gülenle gülen ben / her sevinci, her kederi / dostlarla paylaşan ben / ayrılanla ayrılan ben / sevenle seven ben / her acıyı, her sızıyı / kalbinde taşıyan ben / sanma ki içmişim / sanma ki sarhoşum / günlerdir, aylardır, yıllardır / yorgunum…'