• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
tanrı yanılgısı - richard dawkins
new york times bestseller uluslararası bestseller"herkesin okuması gereken bir eser." -the economistkendimizi, doğaüstü varlığın egemen olduğu yaşamlardan kurtarabileceğimiz, yeni bin yılın kitabi olarak görüyorum." -brian eno'...eğlenceli, oldukça bilgilendirici, görkemli yazılmış ...aldığımız ilk dini eğitimden bu yana başımıza bela olan boş inançlardan kaynaklanan bu zırvalara kapıldığımız için zekice azarlanıyoruz' rod liddle, sunday times'heyecanlı ve neşeli bir kitap. dawkins, kuvvetli tezlerinin tüm gücüyle kükreyerek geliyor…' joan bakewell, guardian'ateşli, akıllıca, eğlenceli, moral verici ve hepsinin ötesinde ölümcül derecede lüzumlu…' daily express'tanrı yanılgısı olağanüstü ilginç bir kitap... parıldayan dili ile anlatılmış bu kitap sadece okumayı bir zevk haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda geniş bir yelpazede düşünmemiz için beynimizi uyarıyor' financial times'dawkins, bir gölge süper güç tarafından sarmalanmış, elverişli ve rahat bir ortamda bulunan bir insan dünyasına ihtiyaç duymayan okuyuculara bir parça akıl ve entellektüel bakış ila haz veriyor' herald tribune'dünyayı bir kez daha yıkayan, köpüklü bir boş inanç gelgitine karşı, bütün kariyeri boyunca hayatın kendisinin zor ve muhteşem sebebini kanıtlayan büyük bir bilimadamından, fevkalade savaşçı bir atak' johann hari, ındependent"yaratılışçılar ile tanrı'ya inanlar, dawkins'i kendilerinin bas düşmanı olarak görmekte haklılar. the god delusion'da kendinin ne müthiş bir hasım olduğunu göstermektedir. coşkuyla ve heyecanla okunan bir yapıt… tam da papa ile islam'ın birbirinden uzaklaştığı bir ortama denk geldi." -the guardianson zamanlarda, discover dergisi, evrimi sert ve etkili savunduğu için richard dawkins'i "darwin'in rottweiler"i olarak anmaktadır. prospect dergisi ise onu, (umberto eco ve noam chomsky ile birlikte) dünyanın ilk üç halk aydınından biri olarak seçti. bu kez dawkins keskin zekâsını din üzerine çevirir, dinin hatalı mantığını ve yol açtığı acıları ifşa eder.eski ahit'in cinsiyet takıntılı tiranından, aydınlanma düşünürlerince müşfik (ama hala mantık dışı) kutsal düzenleyici olmasına kadar tanrı'yı bütün formlarıyla eleştirir. dine ilişkin bütün önemli argümanları didik didik eder ve doğaüstü bir varlığın olamazlığını açık seçik ortaya koyar. konuları tarihsel ve çağdaş kanıtlarla destekleyerek, dinin nasıl savaşı ateşlediğini, bağnazlığı kışkırttığını, çocukları istismar ettiğini gösterir. böyle yaparak, tanrı inancının sadece akil dişi (irrasyonel) değil, ayni zamanda potansiyel olarak ölümcül olduğu seklinde zorlayıcı bir durum yaratmaktadır.dawkins'in dini çürütmeye yönelik ateşli ve şiddetli tarzı, kutsal kitap'ı delik deşik eden tutarsızlık ve zalimlikler durmadan dile getiren, "maharetli tasarım"ın anlamsızlığı ya da can çekişen orta doğu veya orta amerika köktendinciliği karşısında tüyleri diken diken olan herhangi biri tarafından bağrına basılacaktır. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. kesinlikle okunmalıdır. beğenilmecek bir çok yere rağmen inanan, inanmayan herkesin okuması gereken bir eser.

  güzel bir bahçenin içinde meleklerin olduğuna inanmadanda, o bahçenin güzel olduğunu görebilmeyi sağlayan kitap.
 2. dünyaca ünlü pozitif ateist olan richard dawkins kaleme aldığı kitap, kitap açıkca size ateistliğe davet etmiyor ama sorgulamanıza neden olacak argümanlar mevcut. okumaya değer bir kitap.
 3. pozitiften öte militan ateist richard dawkins tarafından kaleme alınmış kitap. ülkemizde kuzey yayınları tarafından basılmıştır. ilk basıldığı zamanlar adnan oktar tarafından mahkemeye verilmiş, basılması ve satılması bir süre yasaklanmıştır. çeviri dandiktir, anlam bütünlüğü sağlanamamıştır. anlatılanlara hakim denirse yer yer kitaptan kopmalar yaşanır. aslında büyütülecek bir kitap değildir fakat adnan oktar'ın açtığı dava sayesinde popüler olmuştur ve birçok kişi okumuştur. kendisine ateizme istemsizce yaptığı katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz.
  zgrkk
 4. herkesin bildiğini bir de ben söyleyeyim düşüncesiyle yazılmış olmasını umduğum bir kitap. çevirisinden midir bilmiyorum ama anlam kopmaları gerçekten de vardı. bana pek bir şey katmadı maalesef. çok uzun zamandır düşünürler ve bilim insanları çoğunlukla varlık ve varoluşun başlangıcı konularına eğilmişken tekrardan din eleştirisi yapmak işgüzarlık bile sayılabilir.
  abi
 5. okudugum kadariyla insani acikca ateistlige davet eden kitap.

  cok yararli, ateist olmadim ama zaten uzun zamandir deistim. yine de bu kitabi okuduktan sonra ateist olmadim.

  yapmak icin cok, anlamak icin daha cok zeka gerektiren ince espirilerin bol bulundugu ve ''ulan beni kimse anlamiyor, cok zekiyim halbuse ben'' diyenlerin cok sevecegi bir kitap.
 6. tanrının varlığının veya yokluğunun gerçekten kanıtlanamayacağını anlamamış bir biyoloğun kitabıdır. bugün 2. kez bitirmiş birisi olarak söyleyebileceğim tek şey bu kitap hakkında. kaldırıp kütüphaneme tahminen bir daha açmamak üzere koydum bu kitabı.

  insanın duyularının, zekasının ve hayatının tanrıyı kanıtlamak veya çürütmek için yeterince ömrü yok. öne sürülen bütün tezlere karşı bir anti-tez oluşturulmasına ve hata bunların da gayet mantıklı tezlerden oluşuyor olmasına rağmen ortaya bir sentez çıkmadı binlerce yıldır, çıkmayacaktır da. insanlık göremeyecek tanrıyı.
 7. sde
 8. nane
 9. 5 yaşımdan beri düşündüklerimi, konuştuklarımı yazıya dökmüş. keşke yazsaymışım.*