1. ölçmek ve ölçtürmek buna dahil.

  tansiyon ölçülmesi aslında bir tanı koyma aracıdır. sonucu bir kriterdir yalnızca.
  bir tedavi yöntemi değildir.
  ancak toplumumuz "hasta olmaya" daha doğrusu "hastalık adı koymaya" meraklı bir toplum olduğu için tansiyon ölçmenin tansiyonu düzelttiği sanılmaktadır.*

  önceden manuel tansiyon aletleri daha yaygınken tansiyon aleti ortaya çıktığı zaman hastanın başında toplanmış insanların da "ay benim de bi tansiyonumu ölç" istekleri, yeni nesil dijital tansiyon aletleri çıkınca bitecek sandım. öyle değilmiş. şimdi herkes kendi ölçüyor. ölçüm sıklığı artıyor.
  kolunda her an ölçmeye hazır, tansiyon aleti takılı gezen yaşlı amca var bizim mahallede.*

  bunu niye anlatıyorum bence sakıncası nedire gelecek olursak, yok yere tansiyon ölçmekten gerçekten çok sıkılıyorum.

  belli bir yaş üstündeki insanlarda hastalıkların veya potansiyel hastalıkların bir muhabbetin ağırlıklı konu olması beni rahatsız ediyor. (bkz: dertleri yarıştırmak) da bunun bonusu oluyor.

  insanların hastalığı daha çok düşündüğünde daha fazla hasta olacağını düşünenlerdenim. ister evrene mesaj göndermek olarak kabul edin bunu ister kötülüğü çağırmak. ama psikolojinin etkilendiği muhakkak.

  bir de bununla ilgili bir çalışma var mı, bilimsel olarak bir dayanağı var mı bilmiyorum ama hastanede vitaller alınırken ölçülen tansiyonun aslında olandan bir tık daha yüksek çıktığını bunun da hastane psikolojisinden kaynaklandığını düşünüyorum.