1. mersin'den çıkmış müthiş bir yemek. yemek demek ne kadar doğru bilmiyorum, dürüm çeşidi de denebilir sanırım.
  pan
 2. ince kıyım yağsız etin kavrulup somun ekmek arasına ya da lavaşa sarılmış hali. isteğe göre içine domates, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatlar da ekletebilirsiniz. ana vatanı olan mersin'e yolunuz düşerse mutlaka deneyin.
  kappa
 3. dünyanın sekizinci harikası, canım memleketimin biricik eseri.
 4. bir tek adana dürüm ile kapışabilecek lezzettir. tadmayanların mutlaka denemesi lazım.
  edit: imla.
  ozumm
 5. mersin ve yemekleri benim için mutluluk kaynağıdır zaten. tantuni ise özel bir yerdedir. istanbul'da pek tercih etmiyorum ama yazları mersin'deyken hasret gideriyorum. bana göre en başarılısı mersin'de memoş tantunidir. zaten o kadar yoğun oluyorlar ki ikinciyi söyleyecekseniz şimdiden söyleyin diye uyarma gereği duyuyorlar. istanbul'daki şubesini denemedim ancak deneyen arkadaşlarım pek de memnun kalmadılar. en iyisi yerinde ve memleketinde yemek diyorum ve yazın gelmesini dört gözle bekliyorum.
 6. öğrenciyken 4er 4er gömdüğüm lezzet.
 7. ayla tantunide yiyorum ben. başarılıdır. tavsiye ederim.
 8. mersin'den başka şehirde yenilmemesi gereken yöresel lezzet. bir mersinli olarak başka şehirde birçok kez yedim, ı ıh yapamıyorlar bunu. nasıl kebap adana'da, iskender bursa'da ise tantuni de mersin'de yenir.

  3 çeşit ekmeği bulunuyor. açık, lavaş ve somun. açık ekmek ile yapılan tantuni gerçek, has, öz tantunidir. yani ilk yapılan tantuni şekli budur. böyle çıkmıştır. açık ekmek olduğu için ufak olur ve gerçekten açsanız oturduğunuzda 3-4 tane yiyebilirsiniz. mersin'de göksel tantuni bu açık ekmeği en iyi yapan yeri. zaten onlar açık ekmekten başka bir şey yapmıyorlar diye biliyorum. gerçek, öz tantuni olduğu için de fiyatı 2-3 lira daha tuzlu.

  lavaş ile yapılanı ise genelde mersin ve türkiye'deki yaygın halidir. çift lavaş şeklinde servis ediliyor. mersin'e yolunuz düşerse bana göre şişko ve memoş en iyisi. fiyat olarak an itibariyle 5 lira tavuk, 7 lira et. evet başka şehirdeyseniz yanlış duymadınız biz mersin'de tavuklusunu da yiyoruz bunun. baya da seviliyor bu türü de.

  somun ile yapılan da bildiğimiz somun ekmeğin arasına yapılandır. bana göre asla bir açık veya lavaş etmez ama seveni var tabi. isterseniz denersiniz.

  bir de son dönem mersin'de yoğurtlu tantuni diye bir şey popüler oldu. lavaş tantuni dilimleniyor ve üzerine yoğurtla harmanlanmış bir sos dökülüyor. dediğim gibi son dönem popüler oldu ve seveni de var bunun. biraz beyti'yi andırıyor. google'da search edebilirsiniz yoğurtlu tantuni fotoğrafları mevcut.

  ayrıca tantuni'nin eskişehir'e ait olduğunu söyleyenler oluyor. yok öyle bir şey. tantuni has ve has mersin çocuğudur. üstüne de gidilir atom içilir. gece gece acıktım ulan.
 9. levent' te baazen tantunide yenilebilecek müthiş lezzet. ayrıca mekan da oldukça temiz ve şıktır.
 10. orijinalinin pamuk yağı ile yapıldığı geleneksel fast food'umuz.