1. 1119 yıllarında fransız soylusu hugues de payen tarafından 9 tane şövalye ile kuruldu. şövalyeler hugues de payen kontuluğuna bağlıydı. merkezleri kudüs şehrindeki notre dame de siondu. kutsal topraklara giden haç yolunu ve hacıları koruyacaklardı.

  topluluk kurulduktan 10 yıl kadar sonra kudüs kralı kendini tehlikede hisseder ve tapınakçılardan yardım ister. bu olay onların ordulaşma yolunda önlerini açar. haç yolunu korumak için ortadoğudaki müslümanlarla bağlantı kuran tapınakçılar haşhaşilerle işbirliği yaparlar. haçlı seferlerinden sonra düşmanları ortak olan haşhaşiler böylece bağnaz ve ölümcül fikirli hristiyan askerlerinden oluşan tapınak şövalyelerinin arasında barınmaya fırsat bulurlar.

  bu 9 şövalye kutsal topraklara vardığında ilk dokuz yılda birşey yapmadı. amaçları kutsal haç yolunu korumak olsada tam tersine yollarda daha az vakit geçirdiler. farklı bir amaçları vardı. bazı mabetlerde gizli belgeler aramaya başlamışlardı. kutsal kasenin peşine düştüler. daha sonra aralarına bernar adında biri katıldı. bernar ibranice metinleri çevirmeye başladı. daha sonra aziz bernar oldu.

  tapınakçılar yaptıkları kazılarda bir kutsal sandık buldular. içinde dinsel bir simge vardı. bu keşiften sonra payen kontuda sosyal statüsünü bırakarak kudüse gelmiş ve tapınakçılara dahil olmuştu. daha sonra papa tarafından kutsandılar. ünleri artmaya başladı. dünyanın her yerinden soylu ve zengin ailelerden hristiyan erkekler bu tarikata katılmaya başladı. papanın gözüne girmek isteyenler, aristokrat aileler tapınakçılara bağışlar yapıyordu. zenginlenmişlerdi. modern çek sistemini keşfettiler.

  tapınakçılar geliştikçe artık bir ortodoks hiristiyan örgütü olmaktan çıkmıştı. ibadetleri, ilkeleri, eylem biçimleri değişmişti. bu durum rahatsızlık yaratıyordu. özellikle fransa kralı iv. philippe tapınacakların yolunu kesmeye çalışıyordu. tanrıya ve kutsal şeylere küfür ettikleri gerekçesiyle tapınakçıları suçlu ilan etti. egemen bir güç olarak klisede devreye girdi ve suçlamaları destekledi.

  hepsi eşcinsellik ve kutsal haça hakaretle suçlandı. daha sonra tapınakçıların mal varlığına el konuldu.
  bu olaydan sonra tapınakçılar yeraltına çekildi . bu süreci takiben illüminatı doğdu.
 2. yemiiniim var,yeminiim vaar!...

  pardon, o yuvarlak masa şövalyeleriydi sanırım.
  leyla ile mecnun domeninde
 3. isa ve hırıtıyasnlık adını kullansalarda alakaları pek yoktur inançli yahudileride sevmemişlerdir bu arada.
 4. tarihin ilk bankerleridir bu arkadaşlar ve bankanın nasıl muhteşem bir güç taşıdığını ilk fark eden insanlardır.

  sadece hristiyanlara değil müslümanlara da yüksek meblağlı krediler açmışlardır. tabii faiz gelirlerinin ne kadar yüklü olduğunu belirtmeye gerek yok.

  eh birileri muhteşem bir servet biriktirirken birileri elbette bu serveti kıskanacaktı. bu sebeple bu kadar servet içinde yüzmeleri kendi sonlarını da hazırlamıştır.