1. vikipedia'daki tanımına göre, tarçın (cinnamomum), defnegiller familyasından anavatanı güney ve güneydoğu asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağaç cinsidir.
  kabuk olarak veya toz halinde baharat/tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

  güzel faydalarından biri kan şekerini dengelemesidir. mesela, ben sabahları inanılmaz aç uyanıyordum. zaten tansiyonum düşük, açlığa gelebilen bir insan da değilim ve ne yapsam olmuyordu.

  ve iki mühim meseleye el attım:
  1-tatlıyı daha doğrusu şekeri kestim.
  2-tarçın kullanmaya başladım.
  birinci maddeyi uygulamak sandığınızdan daha kolay emin olun ki bu maddeden sonra ikinciyi uyguluyorsunuz.

  gece yatmadan 2 saat kadar önce tercihen laktozsuz (bende ciddi gaz yapıyor normal süt) süt ile kabuk, bulamazsanız bir miktar toz tarçını cezve marifetiyle ısıtıyorsunuz; yine tercihen kaynar veya ılıktan daha sıcak olacak şekilde içiyorsunuz.
  ve bunu uyguladığınız ilk andan itibaren mide gurultularınız, açlık krizleriniz, gece yemeleriniz, sindirim sorunlarınız ciddi ölçüde azalacaktır.

  bana da bir ara teşekkür edersiniz...
 2. defnegillerden bir ağaç cinsi. tarçın baharatı ise bu ağacın gri olan dış kabuğu sıyrılınca ortaya çıkan iç kabuktan elde ediliyor.

  seveni, müptelası çoktur.

  kokusu çok keskin, tadı çok yoğun olan bir baharat. neye konulsa baskılıyor. şimdiye kadar sadece sahlep ile uyumlu içebildim. kurabiyelere keklere konulunca yiyemiyorum, yazık oluyor.

  kalabalık bir misafir grubu gelecekse kullanılmasını tavsiye etmem.
 3. sevmiyo olmama rağmen biraz da p.çliğine dakka başı dudağına süren (büyütüyomuş öyle diyolla) morci de ilahi adalet tecelli etti ve alerji oldu 1 hafta cicişler gibi gezdi yanımda

  sürmeyin, sürdürmeyin efendim biji doğallık ..
  wtf