• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
tarihçi - elizabeth kostova
gerçeğe hazırlıklı olun: drakula'nın kötülükleri hala sürüyor olabilir...

genç bir kadın, babasının kütüphanesini karıştırırken yaprakları sararmış mektuplar ile eski bir kitap bulur. kitabın gizemi ve mektupların içerdiği bilgi genç kadını tarihin derinliklerinde, tasavvur bile edemeyeceği bir yolculuğa çıkarır: babasının geçmişinde gömülü olan sırlara, annesinin gizemli kaderine ve onların tarihin karanlık sayfalarında gizli kalmış, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına... kazıklı voyvoda... drakula...
modern dünya ile kazıklı voyvoda efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? drakula mitinin gerçekten var olma ve nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı? bu soruların yanıtları, tarihçi’nin kahramanlarının manastırlardan tozlu arşivlere, istanbul’dan doğu avrupa’ya kadar uzanan araştırmaları sonucu ortaya çıkacak.

bir kadınsa sonuca tüm tarihçilerden daha fazla yaklaşacak ve kazıklı voyvoda-drakula’nın tarihi güçlerini saklayıp korumak adına her şeyi göze alan düşmanların nefesini ensesinde hissederek; gizli metinleri, ortaçağdan kalan kumaşlara işlenmiş şifreleri, anlamsız gibi görünen işaretleri çözüp hem kendi geçmişinin sır perdesini aralayacak hem de şeytanın ta kendisiyle yüzleşecektir.

heyecanın ve merakın, iyinin ve kötünün, gerçeğin ve fantazinin, dünün ve bugünün ikilemlerini ustalıkla harmanlayıp okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen tarihçi’yle elizabeth kostova, don kişot’la başlayan ‘roman’ geleneğini sürdürüyor.
  1. okuyali cok oluyor ama dracula - bram stoker basligini gorunce bahsetme ihtiyaci duydum. farkli bir drakula kitabi okumak istiyorsaniz bu tam sizlik. iki farkli zamanda mektuplar araciligi ile bir gizemi cozmeye calisirken buluyorsunuz kendinizi. acaba bu mektuplar gercek mi diye ufak bir arastirmaya baslamaniz olasidir kitap bittikten sonra. yayinlandiginda cok sukse yapmisti ben okuyali 8-9 yil oluyor sonradan yazarin baska kitabi cikmis mi arastirmadim ama bulursam buraya eklerim.