• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.67)
Yazar emre kongar
tarihimizle yüzleşmek - emre kongar
tarihe bakarken genellikle hangi yanlışlar yapılır? türkler isteyerek mi müslüman oldular? islama laikliği kimler getirdi? osmanlı'da inançları yüzünden kimler yakıldı? osmanlı imparatorluğu müslüman olduğu için mi çöktü? ermeni trajedisi bir soykırım mıdır? niçin? abdülhamit: “kızıl sultan” mı, “ulu hakan” mı? vahdettin “hain” miydi? amerika hangi lozan'ı kabul etmedi? atatürk niçin yalnız bir liderdi? menderes bir “demokrasi şehidi” midir? askerler siyasette ne tür tarihi roller oynamıştır? atatürkçü aydınlar niçin öldürüldü? prof. emre kongar, bu ve benzeri ilginç soruların yanıtlarını, hem resmi, hem de gayri resmi tarihi eleştirerek veriyor. (idefix)
 1. büyük polemikler yaratmış konularda hem yaratılan "alternatif tarihin " hem de resmi tarihin görmezden geldiklerini anlatıyor emre kongar.

  !---- spoiler ----!

  türklerin müslümanlaşmasının "aa bu dinle atalarımın/babamın dini benzeşiyor, hadi o zaman bu dine geçelim." şeklinde olmadığını bu kitapta okuduğum zamana kadar bu konuyu sorgulamayı akıl dahi etmemiştim.

  !---- spoiler ----!