• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
tarihin ışığında - ilber ortaylı
-biz hepimiz kendimize göre birer enver paşayız. elimize fırsat geçse nice enver paşalıklar yaparız. onun için birinci harbin komutanlarının aceleciliğini ve hayalciliğini hak vermesek de anlamak lazım.

-dünyada hiçbir doğru dürüst devlet yoktur ki dini kontrol etmesin. bunun demokratik gelişmemişlik düzeyiyle de ilgisi yoktur. büyük dinlerin yapısı ve ananesi böyledir

-fatih doğu ve batı dillerine hakimdi. kanuni bir kuyumcu, iv. murad ressam ve müzisyen, ii. abdülhamid usta bir marangozdu. abdülaziz şark ve garp musikisinde eserler bestelemişti.

-“türkiyeli” ismi tercüme edilemez, içeriği bakımından bu kelimeyi teklif edenlerin de amacını zaten karşılamaz. başka bir kimlik kullanmak isteyenler bunu ifade edebilirler. ama bunun için ülke yurttaşlığının ve kimliğin adını değiştirmelerine lüzum yoktur, hakları olduğunu da zannetmiyoruz.

tarihçi ilber ortaylı sıra dışı analizlerine ve güçlü yorumlarına devam ediyor. kendisine has bakış açısıyla geçmişi “tarihin işığında” ustaca değerlendiriyor.
  1. ilber ortaylının 2009 senesinde çıkardığı kitap. kitap iki kısımdan oluşuyor; ilk kısım röportaj tadında ve ağırlıklı elitizm güzellemesi, ikinci kısımsa gazete yazılarından seçkiler. 2-3 saatlik bir yolculukta okuyup bitirilecek tarzda, rahat okunuyor..