tarık akan

Kimdir?

tarık akan, (d. tarık tahsin üregül, 13 aralık 1949), türk sinema aktör, dizi oyuncusu ve yazardır. ses dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girmiştir. yıldız teknik üniversitesi makine mühendisliği ve gazetecilik enstitüsünden mezun oldu. babası emekli albaydır. 2002 yılında "anne kafamda bit var" isimli bir kitap çıkarmıştır. 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu taş özel ilkokulu'nu yap işlet devret sistemi ile alarak özel taş koleji'ni kurdu. eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. aziz nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu ali nesin'den vakıf başkanlığını devir aldı. bodrum akyarlar'da manço kulüp yanında taştan bir rum evini restore edip dostlarını da ağırladığı bir yazlık haline getirdi. devrimcileri övdükleri için türkiye'de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için yapılan yürüyüşe katıldı (2011). özellikle 70'li yıllarda yeşilçam filmlerinde oynadığı "ferit" karakteri ile bilinen tarık akan, sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak sol görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır.
 1. bazı isimler nedensiz şahsen tanıyormuş gibi bir sıcaklık veriyor bana, tarık akan da onlardan biri. 70lerin jön ferit'i, basketbolcu çapkını olarak değil yılmaz güney'le tanıştıktan sonrası ile, 2000lerde herkes akillik sıralarında yer kapma derdindeyken dik duruşuyla da kalbimin beyaz saçlı abisidir.

  bu güne kadar ismi burada durmuş ama altına iki satır yazmamışız hakkında. akciğer kanserine yakalandığını okudum az önce. atlatır be, daha çok erken...

  (bkz: anne kafamda bit var - tarık akan)
  mesut
 2. umarım iyileşir bir an önce ama iyileşemicekse de çekmesin. dedemin akciğer kanserli halini gördükten sonra bu dağ gibi adamın öyle eriyip gitmesi günden güne daha da kötüleşmesi daha da üzer.
  wtf
 3. bir dönem köy köy dolaşıp insanlara ak partinin kötü olduğunu anlatacaktı. çok naif bir sevgi duyarım kendisine, içime dokunur, fotoğrafını görmek bile yüreğimi dağlar. hatta çocuklarımın adını ferit ve tarık koymayı da düşünmüyor değilim. bambaşka bir güzelliği, tatlılığı var. dünyaya gelmiş geçmiş en yakışıklı erkek olduğunu düşünüyorum. kendisini gidip görmeyi çok istemiştim ama "sizi çok seviyorum, çocukluk aşkımsınız" diye saçmalayacağımı bildiğimden kalkışmadım.

  dün kötü rüyalar gördüm. sabah da cüce insanların cesetlerinin kıyıya vurduğu, tarık akanlı rüyamı arkadaşıma anlattım. -sana kötü haberim var -dedi, ben -kıçın açıkta kalmış- gibi bir espri yapar sanarken, tarık akan'ın kanser olduğunu söyledi. tutamadım bir iki damla yaş aktı gözümden. çok dramatikleşeceğim belki ama umarım en mutlu nasıl olacaksa o olur. yaşamak da ölmek de. en mutlu nasıl olacaksa...
 4. en iyi biz biliriz direnmeyi. diren ve kazan sevgili tarık akan! iyi insanların sizin gibi aydınların ışığına ihtiyaçları var. olacak, atlatacaksınız. sevgi ve dirençle.
 5. vefat etmiş. ülkenin tek iyi uzun adamı seni bildik biz. allah rahmet eylesin.
 6. onu filmlerinde hep dönemin en güzel oyuncularını elden geçiren adam olarak bildik. toprağı bol olsun.
 7. çocukluğumuz artık bize çok uzak. bir parçamızı daha kaybedince geçmişimizden bir daha hatırladım bu sabah.
 8. her yanda yakışıklı ve jön olmasıyla ilgili paylaşımlar görüyorum. türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biridir. türk sinemasının marlon brando'su.

  bunun yanında politik görüşlerini hiçbir zaman saklamayan 80 darbesinde hapse atılan ve o döneme tanıklık eden sanatçıdır. zeki ökten'in sürü filminde tuncel kurtiz'le beraber sinemanın farklı bir yönünü gösterdi. yılmaz güney'in filmi ise sanatının pik yaptığı eseridir.

  sanatçılar ölmezler. kimse onları silemez. politik duruşu sebebiyle karalamaya çalışanlar var. istediği kadar yırtınsınlar.
 9. iyiler-hep iyiler- aceleciler ölmek hususunda.
 10. hep yaşayacak gibi gelen, öldüğüne inanamadığım en güzel uzun adam...

  bazı etkinliklerde aynı ortamda bulunma şerefine ermiştim, herkeste bir fotoğraf çekme/çekilme yarışı, rahat bırakın be adamı demiştim içimden... çok güzel adamdı, hem kalbi, hem aklı güzel...
  mekanı cennet olsun...