tarık dursun k

Kimdir?

1949 yılında izmir'de anadolu gazetesinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. sonra sırasıyla yeni gün, ankara ulus, yeni istanbul ve vatan gazetelerinde gündelik yazılar yazdı. pazar postası ve akis dergilerinde sinema eleştirileri yazdı. eleştirmen ali gevgilili ile birlikte aylık yeni sinema dergisini çıkarttı. senaryo yazarlığı ve rejisörlük yapmıştır. 1969 yılında kurul kitabevi’ni açmış, milliyet gazetesinde kitap tanıtma yazıları yazmış, milliyet yayınları’nı yönetmiştir. 1973 yılında günümüzde kitaplar adlı bir dergi çıkarmış, 1975 yılında koza yayınları'nın kurucuları arasında yer almıştır. sanata 1949 yılında şiirle başlamış, 1951 yılında cengiz tuncer ile devrialem isimli ortak bir şiir kitabı yayımlamıştır. daha sonra hikâye yazarlığına başlamıştır. çeşitli ödüller alan tarık dursun k. halen eskifoça'da yaşamaktadır. kardeşi faruk kakınç'la beraber girdiği bir yarışmada soyadlarının karışması neticesinde soyadını k. olarak değiştirmiştir
  1. uzun öykü-kısa romanları dil bakımdan oldukça sadedir. ancak tarık dursun k.'yı iyi bir hikaye anlatıcısı yapan unsur bana göre gerçekliği yapıtlarına muhteşem şekilde yansıtmasıdır. çünkü anlattığı her hikayede çevrenizde yaşanan/yaşayan olaylardan/insanlardan örnek bulmak mümkün. kısacası tarık dursun k. bence senin benim hikayemi anlatmakta.
  2. bugün vefat eden yazar.
  3. t. kakınch mahlasıyla iki ciltlik şu acayip dünya serisini, t. kakınç adıyla da sinemada türler serisini çıkarmıştır, fakat 5-6 kitaplık bu seri yarım kalmıştır. gerek mizahı gerek anlatımı, gerekse genel kültürü ve sinema bilgisi, pek çok cahil lümpenin ötesinde bir kalemdir; keşke farklı mahlaslarla yelpaze genişletmeyip tüm eserlerini tek elde toplasaydı diyorum.