• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
tartışma sanatının incelikleri - arthur schopenhauer
tanış olup tartışmaktan maksadın "işi kolay kılmak" olduğu söylenir. fakat günümüzde en kolay işleri bile içinden çıkılmaz hale getiriyoruz. niye bütün tartışmalarımız sarpa sarıyor? neden hakikati aramak dururken öne sürdüğümüz şeylerin lehine önyargıların bizi tutsak etmesine izin veriyoruz? hatta izin vermekle kalmayıp davayı bile bile yokuşa sürmenin, dolayısıyla hakkı adaleti engellemenin yollarını arıyoruz? schopenhauer kitaplığı'nın bu onuncu kitabında düşünür bütün ömrünce çok çektiği ve çektiklerini yeri olsun olmasın, bulduğu her fırsatta dile getirmekten çekinmediği: "insan doğasının yetersizliklerinin üzerini örtmek için kullandığı eğri yolları", "inatçılık, kendini beğenmişlik ve namussuzlukla yakından akraba olan dar kafalılık ve yetersizliğin" sinip pusuya yattığı yerleri bir bir açığa çıkarıyor. ikbal avcısı siyasetçiler, servet ve şöhret peşindeki dava vekilleri, hülasa mugalatayı meslek, safsatayı meşrep haline getirenler… savulun: ipliğiniz pazara çıkıyor! (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. mide bulantısı sebebi bir kitaptır.

  okuduktan sonra televizyonda izlediğiniz tartışma programları ve özellikle de siyasilerin konuşmalarının arkasındaki sadece haklı çıkma niyeti midenizi bulandırır.

  çevirinin yetersiz olması sebebiyle dili hafif değil, okuması zorlu.

  farklı bir yayın evi tarafından basılan şu kitap ile aynı olduğu konusunda ciddi kuşkularım var. ikisini de okuyanlar kırmızılandırırsa sevinirim.
  (bkz: eristik diyalektik haklı çıkma sanatı - arthur schopenhauer)