• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
tasavvuftan dilimize geçen deyimler ve atasözleri - abdülbaki gölpınarlı
“okuyucularımıza sunduğumuz bu kitap, adından da anlaşılabileceği gibi, tasavvuftan dilimize geçen deyimleri ve atasözlerini tespit etmektedir. bu deyimlerin, bu sözlerin bazıları, tasavvufi inançlara, o inançlardan doğan adetlere, geleneklere dayanıyor; bazılarıysa tarihi olayları canlandırmakta. fıkralardan meydana gelenleri var; yahut o fıkralar, bu sözlerle örülmüş, bunlardan uydurulmuş. fakat günümüze kadar gelenleri, günümüzde bile söylenenleri mevcut. içlerinde insanlığı, insani seciyyeyi belirtenleri, kula kul olmamayı öğütleyenleri, hür yaşayışı dile getirenleri var; ayetlerin, hadislerin meallerini verenleri var; aşırı batıni inançlarla, asılsız hatta akla-dine aykırı hayallerle yoğrulanları var. bu son bölüme girenleri de 'nakl-i küfr, küfr değildir' diyerek aldık...

dil değişiyor; üzülsek de, istemesek de bu oluyor ve olacak; fakat dünün yazıları da belki anlaşılmayacak, bunların tesbiti gerek. kültürümüze bu kitapla bir hizmette bulunduğumuza inanıyoruz, umarız ki okuyucularımız da bu inancımızı gerçeklerler.”
  1. günlük hayatta sık sık duyduğumuz, bazen mânâsını bilmeden laf olsun diye bizim de kullandığımız atasözlerini ve deyimleri ihtiva eden, bunların kökenine doğru yolculuk yapan kitaptır. tavsiye edilir.