• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
tatil kitabı - seyfi teoman
mustafa oğlunun üniversite okumasına karşı çıkan, yobaz kafalı bir esnaftır. istanbul'da okuyan büyük oğlu veysel'in ikbaliyle oynamaktan çekinmez. onun üniversite sınavına girme isteğine karşı çıkan mustafa, çekingen bir çocuk olan ali'yi de yaz tatilinde çalışıp ticaret öğrenmeye zorlar. mustafa’nın eşi güler ve kardeşi hasan'la aralarında da sürekli bir gerilim vardır. tüm bu gerginlikler, mustafa'nın, iş için gittiği ürgüp'ten dönüşte komaya girmesiyle geri plâna itilir.
 1. seyfi teoman'ın ilk uzun metrajlı filmidir.

  27. uluslararası istanbul film festivalinde en iyi film ödülünü almıştır.

  mersin silifke'de çekilmiş, oyuncu kadrosundaki tek profesyonel oyuncu taner birsel'dir. geri kalan oyuncular yöre halkından seçilmiştir.

  filmde okulun bitmesiyle birlikte ilkokul öğrencisi ali'nin, öğretmeninin verdiği tatil kitabını çözerek yeni başlayacak olan eğitim öğretim yılına hazırlıklı gelmeyi hayal ederken, oğlunu esnaf yapmak isteyen bağnaz tavırlara sahip bir babanın oğlu ali ve ailesi üzerindeki baskısı anlatılır.

  yönetmen seyfi teoman bu filmde müzik kullanmayı tercih etmemiş. yörenin de tüm doğallıklarını kadrajına almış. izleyici, silifkenin sıcağını ve tarım işçilerinin hayatını iliklerine kadar hissediyor.

  durağan filmdir, alışılmışın dışında yönetmen tercihleri nedeniyle izlenmesi zor gelebilir ama farklı filmdir, güzel filmdir. yönetmen seyfi teomanı sevdiren filmdir.