• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.25)
taxi - jafar panahi
rejim karşıtı yönetmenin tüm yasaklara rağmen çektiği taxi'de, tahran'da bir taksiye yerleştirilen kamera, taksici ile müşteriler arasında geçen diyalogları kaydediyor. tahran sokaklarında dolaşan taksinin şoför koltuğunda da yönetmenin kendisi, jafar panahi yer alıyor. taksiye binen birbirinden farklı yolcularla yapılan röportajlarda haklın ülke gündemiyle ilgili sorulara samimiyetle verdiği cevaplar, komedi ve dram öğeleri içeriyor, iran toplumunun samimi bir portresini çiziyor.
 1. 65. uluslararası berlin film festivali'nde (berlinale) en iyi film'e verilen altın ayı'ya iran'lı yönetmen jafar panahi'nin taxi filmi layık görüldü.
 2. aykırı, kendine has ve sınır tanımayan bir tarza sahip film. tahran'dan, iran politik sorunlarından ve tabii hayatın tam içinden... aynı zamanda bağımsız sinemanın engel tanımayacağının en güzel örneğidir de bana göre.

  filmde bir zamanlar anadolu'da filminden ve nuri bilge ceylan'dan bahsedilmesi de benim son derece hoşuma giden bir noktadır.

  film hakkında fazla laf gevelemeye gerek yok. farklı, izlemesi keyifli, hayatın pek çok farklı yönüne uzanmayı başarmış dolayısıyla "çok konulu", "her karaktere bir hikaye" tarzında bir yapım olmuş. sanırım filmin dvdsi henüz çıkmadı ya da ben bulamadım. fırsatım olsa ikinci kez izlemeyi istediğim bir film.

  sonuç olarak izlenmeli, izlettirilmeli.