1. tc vatandaşı olmak, bu sıfatı haiz bünyenin ruhunda derin yaralar bırakır; bu vasfın bizatihi kendisi zaten tarihsel olarak açılmış derin yaralara attığı neşterlerde bulur varoluşunu. geçmişin dramları, geniş zaman kipiyle çekilmiş şimdiki zaman tümcelerinde destana dönüşür; trajedileri ise komediye. ‘öldü’ diye bir dram yaşarken beridekileri, ötelerden bir nara ‘ölür’ diye bir destan yazar; dinlediğimiz bir trajediye dönüşürken ‘ölmüş’, ‘ölüyor’ komedisine müptela yaşar diriler. bu vasfı taşıyan bir bünye, kazanmaktan mahrumdur; öte yandan da hiç kaybetmemiştir. fakat mütemadiyen eksiktir. dolayısıyla sürekli açtır. yenmeye açtır, yenilmeye de. yenmeye başladığında yemesini durduramazsın; ‘aksırıncaya, tıksınırcaya kadar’ yer de bir şey diyemezsin. açmış der, sen utanırsın. yenilmeye başladığındaysa tekmesini yemediğin birey, sınıf, zümre, cemiyet, cemaat, topluluk, halk, millet, ülke kalmaz; sonra başını kaldırır, etrafına bakar, gördüğün sana cinnetle bakan gözlerdeki kendi yansımandır, yine sen utanırsın.

  adı koyulmamışların ülkesindedir ya da koyulamamışların. normal olamazsın ama deliremezsin de. haklı çoktur lakin, haksızla da tanışmadım. adalet, süleyman’ın kıssasındaki bebekle doğar, ömer’in mumunda söner. ‘tarihsel, sosyal, ekonomik şartların zaruri neticesidir bu!’ ‘deme bilirim!’ bilirim ki o adaletten nasibimi alamayacağım. themis’in terazisi üstünde göbeği avret yerlerini kapatacak derecede sarkmış yargıçların karşısına çıkınca şansın olmadığını bilirsin ve ‘o dediğin nesnenin önünde kafamla eğilirim. ama bu yürek, o, bu dilden anlamaz pek!’ diyesin gelir. ama bunu da söyleyemezsin. ‘yassah hemşerim!’ der bir inzibat, susarsın. son sözlerini bile yankılandırmazlar semada. zira sema, hiç tanımadığımız, bilmediğimiz birilerinin tekelindedir; kayıtsız şartsız kirletilemez. ancak seni cennete veya cehenneme koyacak/koyacaklar adına konuşan/konuşabilen dante’lerin elindedir bu ayrıcalık. cennetlikler her şeyin sefasını sürer, sürmüştür, sürecektir. cehennemlikler sürülür, sürülmüştür, sürülecektir. peki ya araftakiler? bahsi geçen sıfatı taşıyorsan arafta olmamalısın. olmamalısın ki eğer cehennemliksen, seni cezalandıranın bir başkası olduğunu bilebilesin. içine sinmese de ‘suç’unun ‘ceza’sını çektiğini hissedebilesin. birgün sana soracak olurlarsa gösterebilecek birini bulabilesin. arafta olmamalısın ki seni cennete koyanlara şükredebilesin; çay ocağında dudağının kenarına ilişmiş bir sigara, bir elinle çayını karıştırıp diğer elinle zar sallarken beklediğin kadere gıkını çıkaramamanın lütfunu, göklerden gelen kararı icra edenler sana bahşedebilsin. eğer araftaysan sana ne mükafat var bu topraklarda ne ceza. kendini sürgün edecek olan da kendin olursun. ‘suç’unun ‘ceza’sını veren vicdanını yanında taşımak zorunda kalırsın, kimseye anlatamazsın, gösteremezsin, suçlayamazsın, yakınamazsın. acıtırsın kendi kendini, acırsın kendi kendine. kendi kendine ötekileşmek nedir en iyi sen anlarsın, ama anlatamazsın.
 2. ekşi sözlükte gördüm, türkiye cumhuriyeti vatandaşı olabilmek isteyen yabancılar için yeni şartlar yayınlanmış, haberi şurada

  tuhaf değil mi? 2 milyon dolar sabit yatırım ya da 3 milyon doları bankada üç yıl tutan vatandaşlığı alacak...korku tüneli bileti bu fiyata olur mu demeyin...hedeflenen kitle zengin, şeyhler, emirler... bizim aklımız ermez de bu cenahın herhangi bir ürüne talebini canlı tutmak için fiyatının belli bir seviyenin altına inmemesi gerektiği söylenir.

  sudi Arabistan'daki vatandaşlık tanımına yaklaşıyoruz adım adım. bir yanda hiçbir şey üretmeden bolluk, refah içinde yaşayanlar, diğer yanda da onların memnuniyeti için ölmeyecek kadar doyurulan köle sözde vatandaşlar...

  dün tv'de izledim, ne diyordu Fatma kaplan hürriyet, yere batsın!
  mesut
 3. yatırım karşılığı vatandaşlık almak

  Güzel hareketler bunlar. Dünyanın çoğu ülkesinde var. Tanıdığım bir sürü insan hem de a.B. ülkelerinden bu yöntemle vatandaşlık aldı. Tanıdığım 5-10 kişi de uğraşıyor, hangi ülkede ne kadar yatırım gerekiyor, daire fiyatları ne kadar, o dairelerin özellikleri nelerdir, o ülkede ortalama bir hayat için ne kadar sabit gelir gerekir, eğitim sistemi nasıl, özel okul fiyatları ne kadar vs vs araştırıyor, üzerine düşünüyor, plan yapıyor.

  Evet, ne demiştim? Güzel hareketler bunlar da nasrettin hoca'nın mezarı gibi olmuş bu iş biraz. Bir kapı var ama kapı hariç dört bir yan açık. Kapıya gerek yok. Zaten ipini koparan geldi, geliyor. Tamam vatandaş değiller ama senin benim yapabilip, onların yapamadığı tek şey oy kullanmak. O da hiç önemli değil. Cezai müeyyidesi olmadığını daha doğrusu teoride olsa da, her seçim sonrası bir hakimin takipsizlik vererek emsal karar oluşturmasıyla pratikte bir cezası olmadığını bir hukukçudan öğrendiğimden beri, yani 15 yıldır oy kullanmadım lan ben. Emin olamadım, adamım sözüne güvenip oy kullanmayı bırakıyorum, ceza alırsam sen ödersin dedim ve deyiş o deyiş. Ceza meza gelmedi. Kaynak sağlammış, güvenilir adammış.
 4. ülkeye öfkelenilen dönemlerde parayı vatandaşlığa çevirebiliyorsak, vatandaşlığı da paraya çevirebiliyor muyuz dedirten eylem*.