• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
tehlikeli diyardan öyküler - j.r.r. tolkien
"peri diyarı tehlikeli bir yerdir ve ihtiyatsız ayaklar için pek çok çukur, fazla cüretli olanlar için pek çok zindan barındırır...

...peri masallarının dünyası engin, derin ve yüksektir, ve birçok şeyle doludur: orada her tür hayvan ve kuş; kıyısız denizler, sayısız yıldız; kendisi bir büyü olan güzellik, ve her daim mevcut bir tehlike; kılıç kadar keskin coşku ve hüzün vardır. o diyara girmiş bir insan orayı gördüğü için kendini talihli sayabilir, ama peri diyarı`nın zenginliği ve tuhaflığı gezginin dilini bağlar, anlatamaz. ve orada bulunduğu sürece, çok fazla soru sorması tehlikelidir, çünkü kapılar yüzüne kapanabilir ve anahtarlar kaybolabilir..."
  1. 1949 - 67 yılları arasında yayımlanmış dört öykünün topladığı tolkien kitabıdır. ham'li çiftçi giles, tom bombadil'in maceraları, yaprak çizen niggle ve büyük wootton demircisi öykülerinin yer aldığı kitap, daha önce 6.45 tarafından tom bombadil'in maceraları olmaksızın "masallar" ismi ile basılmıştı.

    benim içlerinde en çok sevdiklerim, bir ejderha ile karşılaşan ve onu yenerek sonunda kral olacak kadar şöhrete kavuşan bir çiftçinin hikayesini oldukça esprili bir şekilde ele alan ham'li çiftçi giles ve orta dünya elflerini anımsatsa da çok daha farklı bir periler diyarına yolculuk yaptığımız büyük wootton demircisi olmuştu.