1. her yerde çoğalmaya başlamış insanlardır. insanın fakirliği ruhuna işlemesin hedefleri bile fakir oluyor. evim olsun arabam olsun yeter derler onu da zaten kredi ile çekip alırlar. ben öğrenci evine çıkarken bile ev satın alıp çıktım böyle düşünceler görünce bir komik geliyor.
 2. böyle bir şey mümkün olamaz. bir insanın sadece bir ideali bile olsa bin ideali vardır.
 3. özendiğim insandır.

  huzur, özgürlük, insan hakları ihlalinin olmadığı bir ortam gibi daha karmaşık ve oluşması sadece bana bağlı olmayan idealim var. böyle bir yaşam mümkün mü?
 4. evlenmek ve 2 de çocuk istiyorsa kendisi devlet memuru olabilir.
 5. şundan daha hallicedir

  evi ve arabası olmamışsa hayatında hiç bir insanın, iyi bir idealdir. en azından bir yaşama amacı var dedirtir.
 6. benim bu. güzel bir ev, güzel bir araba ve de tabiki bunların yanında en önemlisi güzel bir eş benim hayalim.
  bu arada * çok haklı evet devlet memuruyum.
 7. türkiye şartlarında standart hayale sahip, öğrencilik yıllarından arta kalan hayatının en verimli çağlarını bu amaca harcayacak insandır, gerçekleştirme olasılığına sahipse eğer.

  hayatımızda bu kadar zaten.
 8. işin kötüsü bu minvalde ideallere sahip olan kişiler ideallerini gerçekleştirdiklerinde ötesini aramıyorlar.
  bu kadarı onları gayet mutlu ediyor. dışarıdan bakınca çok anlamsız geliyor bana. nasıl yani diyorum, bu mudur bunun hayattaki tek emeli? ustüne mutlu da oluyorlar.
  gerçi bana ne oluyorsa artık, bu minvalde bir ideali olanın ötesini aramayıp elindekiyle yetinmesi normal bir şey aslında.
 9. bu insanlar şükürcü insanlardır. hayata bakış açıları gelişmemiş, yapabilecekleri sınırlı insanlardır. hayatlarını bunada şükür bu da elimizde olmayabilirdi diyen insanlardır fazlasına gerek yokturculardır.
 10. olmayan insan. bir insanın ev yada araba sahibi olma ideali değil arzusu olur; ve eğer böyleyse, yani sadece bunları arzuluyor da başka hiç bir şeyi istemiyor ya da en azından umursamıyorsa -ki onları da sadece yaşamın geri kalanında rahat etmek için istiyordur-, insanlığın çoğundan daha tasasız bir hayat sürecektir.