• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
teknoloji-insan birlikteliği - selçuk artut
sorgulamamız için bize zaman bırakmadan sürekli ileri doğru yol alan teknoloji ile teknolojinin sunduğu yaşamlar, insan zekâsının ve insan bedeninin fiziki yapısının yapabileceklerinin ötesine uzanmaya çabalamaktadırlar. uzak olanı yaklaştıran, görünmeyeni gösteren teknoloji, insanların yaşamlarında radikal değişikliklere yol açmıştır. bedenlerimizle sürekli bir etkileşim içinde olan teknoloji, bedenlerimizin içinde veya dışında yer alarak, âdeta bedenlerimizin bir uzantısı haline gelmiştir. insanın nesneye dönüşümünü mümkün kılan genetik klonlamayla birlikte, haysiyet kavramı yeni tartışmalara neden olmuştur. karmaşık bir dünya düzeninde, bilgi fırtınaları sırasında hayatta kalmayı başarabilmek için, insan zekâsı, kapasitesini artırmak amacıyla dış destek alarak yöntem geliştirme yoluna gitmiştir. her gün dünyayı görmek için kullandığımız gözleri karşısına alan teknolojik cihazlar sayesinde, sonradan ortaya çıkan artırılmış gerçeklikler, zihinlerimizde, bu dünyaya ait gerçekliğin dönüştüğü ciddi bir farklılığa doğru yol alan bambaşka yapılarla sonuçlanmaktadırlar.

karmaşa ve düzenin yapısı, toplum hayatının ritmini değiştirmekte ve hayatın renklerini oluşturan sanatın anlatım yapısını etkileyerek, ortaya çıkan yeni tanımlarla yeni sanat dillerinin gelişmesine neden olmaktır. bu çalışma, farklı boyutlarıyla karmaşık bir karaktere sahip teknolojinin ve insan doğasının ortak etkileşimlerinin kavranmasına hizmet etme çabasıyla kaleme alınmıştır. düşünerek üreten tüm okurların beğenecektir teknoloji-insan birlikteliği'ni.
(tanıtım bülteninden)
  1. eğitimini matematik, ses sanatları ve medya iletişim felsefesi gibi farklı disiplinlerde sürdürmüş olan yazar bu çok yönlü yapısı ile bilgi çağında teknoloji - insan ilişkisini, bu ilişkinin medeniyeti nasıl etkilediğini pek çok kavram üzerinden incelemekte ve "gerçekliğin göreceliliğinin artık bir tasarım konusu haline geldiğini ve bilgi şeklinde nesnelleştirildiğini öne sürmektedir."