• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar kemal kaplan
tektaşın kanı - kemal kaplan
tektaşın kanı adlı kitapta, pırlantanın ana ekseninde, dünyanın elmas ve pırlanta karteli de beers firması ve onun sahibi olduğu hanedanın türkiye ve dünyadaki faaliyetleri anlatılıyor.
200 yıldan uzun bir süredir, türkiye ile ilişkisi olan bu hanedan, geçmişte osmanlı imparatorluğu’nun merkez bankası olan osmanlı bankası’nın da sahibiydi. hanedana ait şirketler günümüzde, türkiye’deki çok önemli özelleştirme ve satış işlemlerinde rol almıştır. aynı hanedan, ülkemizdeki, bor, trona ve altınla da yakından ilgilidir.

kitapta, öncelikle de beers’in pırlanta ile ilgili, türkiye’de başlattığı reklâm kampanyaları ve satış stratejilerinin arka planları analiz edilerek, gerçekler ortaya konuldu. daha sonra bu hanedanın doğuşu ve günümüze kadar ki faaliyetlerine (dünyada ve türkiye’de) yer verildi.

kitapta yer alan tüm iddialar belgelidir. uzman kişilerin de yorumları yer almaktadır. kitap ayrıca 50 civarında fotoğraf ile görsel olarak desteklenmektedir.

kan üzerine kurulan bu imparatorluğu tanıdıktan sonra, o şâşâlı sloganları bir kenara bırakarak, gerçeğin penceresinden baktığınızda acaba pırlanta, gözünüze eskisi gibi parıldayacak mı?
(alıntı)
  1. kemal kaplan'ın araştırma kitabı. kitabı okumaya başladığınızda gerçeklere belgelerle tanıklık etmiş oluyorsunuz. geçmişten bugüne uzanan afrika kıtasının dünya baronlarınca pırlanta yüzünden yüzyıllardır sömürülmesi gerçeği içinizi acıtıyor.