1. bugün bir haberde 'bir kez daha' karşılaştığım durumdur. bir teyzemizi tam tamına 33 defa kandırmayı başarmış ve toplamda 65bin tl'sini gasp ettiğini duyduğumda gülsem mi ağlasam mı ikilemini de yaşatmıştır ayrıca.
  ah be teyzecim.
 2. bugün ev telefonu ile başımıza gelen. uzun uzun anlatmıyorum. özet: telefonumuz ele geçirilmiş, kimlik bilgileri vs. istiyorlar ve polislermiş bunlar. inanmadık tabi. gerçek polisi aradık ama durum daha vahim. arayan numarayı verin dolandırıcılık şube müdürlüğüne başvuru yapalım. sen polissin teşkilatsın, umursamıyorsun. yönlendir bari savcılığa gidin şöyle böyle edin, telefonunuzu arayanları inceleyelim. muhakkak sinyalden bir şey çıkar, hergün kaç kişinin başına geliyor, muhakkak iz bulunur ama bence bu durum bitirilmek istenmiyor. kamu spotu çeken yönetmene verdiğin parayla bilişime yatırım yap. sonucu o vakit görürdük. boş kamu spotlarıyla millet bilinçlenmedi. kaç yıldır. yönetmene dur de, bilişimine yatırım yap.
 3. küçükken yapmıştım yani dolandırmadım da böyle çok bir kaç kişinin hesap numarası ev adresi bilmemne bilgilerini elde etmiştim. tabii bir şey yapmadım amaç insanların mallığını görmekti.
 4. 43 doğumlu anneannem (yaşını hesaplayamadım şu an) geçen sene aradıklarında misafirlerin yanında dolandırıcıya küfür ediyordu.aynı günlerde gaziantep üniversitesi profesörlerinden birinin dolandırıldığını duymuştum.
  eale
 5. yaklaşık 1 seneden fazla bir zaman önce babamın başına gelmiş bir olay.

  kendisi makine mühendisi ve ve kendisi türk mühendis ve mimar odalar birliği üyesi. çalışmış olduğu iş yeri bu kuruma aidat parası ödüyor. bir gün babamı arayıp bu yatırılan aidatların geri dağıtılacağını bildiriyor, babam başta inanmasa da çalıştığı yerden tutun bir kaç bilgisini daha paylaşınca babamda kendilerine bir sebeple kart bilgilerini veriyor ve sonrasında para çekildiğini görüyor.

  ben babama saatlerce kızıp, sinirlensem bile tabiki sonuç değişmiyor normalde babam karttan çekilen 50 tl yi bile didik didik eden biri ama basireti mi bağlanıyor ya da cahillik mi bilemem ama bizde bu mağdurlardan biri olarak yer alıyoruz ne yazıkki. tabi sonrasında kart bilgilerini kimse ile paylaşmamayı öğreniyor ama biraz geç tabi.

  dikkatli olmakta fayda var özellikle aile büyüklerinizi bu konuda tembihlemekte fayda var teknoloji ile çok içli dışlı olmadıklarından dolayı bu dolandırıcıların en büyük hedef kitlesi onlar oluyor.