• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
tepedeki ev - cesare pavese
italyan edebiyatının en önemli adlarından biri olan cesare pavese romanlarında ve şiirlerinde çağdaş dünya sorunlarına, bu sorunları yaşayan insanların yazgılarına eğilmiş genç bir yazardı. daha kırk iki yaşındayken 1950 yılında intihar ederek yaşamına son veren pavese, tepedeki evi yaşamının son yıllarında kaleme almıştır. ikinci dünya savaşı'nın bitimine yakın bir dönemde, faşistlere karşı yürütülen iç savaş sırasında kentten kaçıp uzaklara, çocukluğunun geçtiği yerlere giden öğretmen corrado, geçmişte kısa süreli bir ilişki yaşadığı kadınla karşılaşır. yaşadığı dönemin katı gerçeğinden ve belirsiz bir gelecekten kaçarken, savaşın acımasızlığından, anlamsızlığından derinden etkilenir, savaş bir gün biterse, der, şunu sormalıyız kendimize: peki ya ölenleri ne yapacağız? neden öldüler?
 1. italyadaki iç savaş sırasında evine ulaşmaya çalışan bir adamın öyküsünü anlatıyor pavese.

  !---- spoiler ----!

  bu dünyada tesadüfen bulunuyoruz. baba, anne, çocuklar, herkes bir raslantı sonucu burada. boşuna ağlıyorsun. insan yalnız doğar, yalnız ölür...

  !---- spoiler ----!

  corrado'nun yalnızlığı gözle görülür, işitilebilir, ani bir soğuk dalgasında havada asılı kalabilir cinsten bir yalnızlık. ve hiçbir savaş onu içine çekebilecek kadar güçlü değil.