1. termodinamiğin sıfırıncı yasasıyla aralarında bir husumet var. küçük başıyla büyük işler peşinde koşturuyor. haliyle başarılı olamıyor.

  edit: yanlış kategoride açtım. ):
 2. çalışma mantığı basit olan gereç.

  termosun içinde iki tane kap bulunur. iç kısımda olan kap genelde camdan yapılmıştır. dış tarafta olan ise metaldir. bu iki kap arasında vakumlanarak havası çekilmiş bir boşluk bulunur. hava olmayınca sıcaklık başka bir kaba aktarılamaz. böylece termosa koyulan sıvı aynı sıcaklıkta kalır.

  ibrahim tatlısesin bu konu ile ilgili çok güzel bir sorusu vardı lakin onu bulamadım. bulan varsa kızıllandırsın onuda ekleyeyim. *

  ekleme: yazısını ekledim lakin videosu hala kayıp. bilen gören varsa kızıllandırsın.

  ibo, o hafta piyasaya yeni kaset çıkartan bir şarkıcı bulamamış. bu telaş içinde, nasıl olmuşsa olmuş ibo show'a bir fizik profesörü çağrılmış. ibo ne soracağını şaşırmış: "yeni kasetin ne vakit çıkıyor, son kasetinden bi şargı patlat bahayım" da diyemiyor.
  sonunda bilime en yakın bulduğu soruyu soruvermiş:
  - yav hocam, demiş, ben bu termosu hiç annayamıyom. bu meretin içine soğuk su koyiyon soğuk, sıcak su koyiyon sıcak galiyor. termos nassı biliyo suyun sıcak mı soğuk mu olduğunu. anlat hele hocam.
  - ibo, demiş hoca, sen başından aşağı kaynar su döküldüğünde suyun sıcak mı soğuk mu olduğunu anlayamıyor musun?
  - eee, demiş ibo, o nassı bilsin. ben anlıyom da, bende akıl var.
  - ee, demiş hoca, termosta da o kadar akıl var.
 3. bir de bu el termoslarından var hani.. içmesini bileceksin işte. ben gibi cahil olmayacaksın. kışın çayım sıcak kalsın ben okurken diye odama çıkardım. tabi kullanma kabiliyeti sıfır, beceriksiz olunca. bir kafaya dikişim var ki..hani değil dilim; resmen yemek borumun haşlandığını bir hafta yediğim pardon yiyemediğim yemekten anladım. içememek de cabası..