1. literatüre "`çin mavisi`" olarak da geçen rengin keşfedilmesini sağlayan ordu'dur. florida ulusal yüksek magnetik alan laboratuvarın'da terracotta savaşçılarından alınan örnekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, farklı bir magnetik etkinin oluştuğu görülmüştür. olayın detayına inildiğinde çin mavisi rengindeki 2 bin yıllık madde, magnetik alanı saptırıyordu. günümüzde bile yapımı zor olan maddenin çin uygarlığında bulunması bilim insanlarını hala düşündürmektedir.
  2. çin'in xian kentinde bulunan bu yeraltı mezarı 13 yaşında tahta geçen o zamanın imparatoru tarafından milattan önce 200'lü yıllarda yaptırılmaya başlanır. imparatorun bu yeraltı şehrini kurdurma nedeni öldükten sonra da tebasının kendisi ile birlikte olması, o dünyayı da yönetmek istemesidir.
    yaptırılan heykelleri çin'in farklı bölgelerinden toplamda 700.000'in üzerinde işçinin ürettiği söylenir, bu yüzden tüm heykellerin simaları ve mimikleri farklıdır.
    1974'te lokal bir çiftçinin bulduğu bu mezarlardan sadece 3'ünü açmışlar çünkü mezarlar ilk açıldığında renkli olan heykellerin dış yüzeyi oksijen ile reaksiyona girdiği için tüm renkler uçmuş. geriye kalan mezarları açmama nedenleri de bu renkleri korumayı istemeleri. yani anlayacağınız terracotta warriors aslında sadece warriors değil, avukatından müzisyenine, akrobatından haremine imparator kendine bir afterlife şehri yaratmış.
    mezarların 2.000 yıldan uzun süredir gizli kalmasının nedeni de imparatorun bu operasyonu gizli yürütmesi ve mezarın yapımında çalışan tüm işçileri mezara diri diri gömmesiymiş.