1. galericilerin yüksek fiyata araba itelemek için götlerinden uydurduğu bok. zamanında "çamurlukta boya var orijinalliği bozulmuş alınmaz bu araba" veya "tramerden bin lira hasar kaydı çıktı yaramaz sana" gibi saçma sapan şeyleri ortaya atıp, motoru bitmiş arabaları millete "boyasız", "hasar kayıtsız" diye yüksek fiyata itelemişler. biz normal insanlarda anlamsızca bu boklara riayet ediyoruz, bize çizdikleri yoldan koyun gibi ilerliyoruz. araba piyasası türkiye'nin özeti gibi bir şey benim için; mantık aramayacaksın hele dürüst adam hiç aramayacaksın.
 2. eski bir sigortacı olarak işin o kadar çakallığına şahit oldum ki midem bulandı artık. adamlar öyle şeyler yapıyor ki ekspertiz falan yalan oluyor.
 3. başlığın ilk entrysi yüreğimize su serpmiştir. artık eli yüzü cilalanmış pert arabaları satın alıp gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.
 4. bir arabanın ikinci elde temiz olmasının tek kıstası var; sahibinin temiz bir insan olması.

  temiz düzgün bir adam arabasının bakımını zamanında yapar, doğru düzgün yağ kullanır, yakıtı düzgün yerden alır, kaza olduğu zaman doğru düzgün bir serviste (yetkili olması şart değil) yaptırır falan. kısacası arabaya adam gibi bakar.

  eğer araba aldığınız adam bir çakal veya şark kurnazı ise, arabayı yalan yanlış yerlerde bakıma götürür veya hiç götürmez, 150 liralık yağ kullanan arabaya 50 liralık yağ koyar, solvent dolu yakıt koyup motorun anasını ağlatır, kaza yapar tutanak tutmaz kıyıda köşede "hallettirir", onu yapar bunu yapar.

  bu gözler aksı kırılan arabanın aksını tabelacıda kaynattırıp boyasız diye satan insanları gördü.

  dolayısıyla hasar olmadığı halde sigorta şirketinden yalan beyanla para almak peşinde koşan bir sahtekarın arabasını almak mantıklı değildir. olmamıştır, hiçbir zaman da olmayacaktır.
 5. araba tertemizken hasar kaydı neden vardır; araba hafif bir kaza geçirmiştir,1000-2000 tl arası, sahibi kasko firmasına tamir ücretini 10-15 bin arası gösterir. aradaki farkı cebe atar. sonra sahibinden.com a ilan koyar, açıklamasında; "araba çok temiz, aslında hasarı daha düşük, ama sigortadan para almak için yüksek gösterildi." yazar. yani evrakta sahtecilik yaparak, nitelikli dolandırıcılık yapar.

  kanunen suç olmasına rağmen, memlekette bunu yapmayan enayi gözüyle bakıldığı için herkes yapar, bu nedenle de pek suç olarak görülmez, ilanlarda bile aleni bir şekilde yazılmasından, söylenmesinden kimse utanmaz.

  kasko şirketini aleni bir şekilde kandıran, bunu da hiç yüzü kızarmadan belirten bu dolandırıcılardan kesinlikle araba alınmamalıdır. kasko firmasını kandıran adam, araba satacağı kişiye kim bilir neler yapar. bu dolandırıcıların değil arabası, selamı bile alınmamalıdır.

  ayrıca bunlar tek kasko firmasına, yada arabayı sattığı kişiye değil, toplum olarak hepimize bir çok konuda zarar vermektedir;
  1- aleni bir şekilde bunlar yapıldığına göre, bu ahlaksızlık toplumun geneline yayılmaktadır.
  2- küçücük hasarlar için kasko firmalarından çok büyük paralar alındığı için, sigorta firmaları zararını kapatmak için zorunlu trafik sigortası ücretleri astronomik olarak arttırdı. bundan malesef hepimiz dertliyiz.
 6. ülkede 2.el araba işinin tamamı çakalların elinde bulunmaktadır. 2 el araç alırken imkanlar doğrultusunda mutlaka aracın yetkili servisine giderek ekspertiz raporu alın. tanımadığınız birisinden araç alıyorsanız kesinlikle itimat etmeyin.

  eşime araç bakıyorum ilk arabası olacağı için yeni bir araç almak istemedim, çünkü direksiyonu zayıf deneyim kazanması gerekiyor. 3 aydır bakıyorum, bir kaç araca ciddi müşteri oldum fakat hepsinde araç sahibinin söylediğinden daha fazla sorun olduğu anlaşıldı.

  yetkili servislerden vazgeçmeyin.