1. ankara'nın uzun imameli tesbihleri herkesin hoşuna gider ama kıro gibi bu ne dedikleri için kullanılmayan bir namaz sonu ibadet aracıdır.
 2. bende de orta kalite 1-2 tane bulunan ilk olarak budistlerde kullanıldığı görülen eşya aynı zamanda bana göre bir aksesuardır. sallamasını çok severim tam bir stres atıcıdır kendileri. bu işin koleksiyonerleri olduğu gibi ciddi de piyasası var binlerce liraya satılan tesbihler var. kim bilir belki ilerde hobi olarak ben de koleksiyon yapabilirim.
 3. sallamasını ve elimde çekmesini çok severim ama piercing ile kullanınca çok garip oluyo :|
 4. tespih çeken erkeklerden nefret ederim ama canım wtf a bir tespih yaptım, yanımda sallamaması koşulu ile, övünmek gibi olmasın piyasadakilerin de hepsinden güzel oldu.
 5. bir çeşit kişilik turnusolü.
 6. çeşit çeşit, çok vardı bir ara. arada parmaklarımın arasında dolaştırarak bir iki tur sallardım ki o da şanındandır ama daha çok sallamaz, çekerdim. genelde hacılıyordum. çektiğimi görüp çok kaliteli, çok pahalı tesbihler hediye edenler de oldu.

  sonra hepsini babama verdim. hediye edenlerden bir, ikisi bozuldu ama ne yapalım. *
 7. eskişehir'in meşhur lüle taşından yapılır.çektikçe bembeyaz olan taş sarıya döner.

  bence biraz da para israfı almayınız.
  sarp
 8. anti bakteriyel özelliğinden dolayı osmanlı'da doktorların kuka tesbih kullanma zorunluluğu bulunmaktaydı. hatta kuka tesbihi olmayan doktorların saraya bile alınmadığı rivayet edilmektedir.