1. "...tüm mahremiyetini kapıda bırakıp tüm doğallığıyla girdiği evinde, çıplak beyaz elleriyle yoğurduğu hamura son şeklini salonunun orta yerine serdiği serginin üzerinde bağdaş kurarak ve siyah kakülleri yüzüne düşerekten veriyor kadın. ve yine salonuna kurulu odun sobasının kuzunesine sürüyor ekmek hamurunu. sıcaktan şakakları terliyor hafiften, hafiften de kızarıyor bembeyaz yanakları. sobanın yanında fazla terlememek için giydiği ince buluz bile fayda etmiyor. yine de bedeni terliyor. ekmekler pişene kadar bir koşu banyosuna gidip soğuk suyla vücudunu soğutuyor. üzerine bir havlu sarılıp hemen sobadaki ekmeklerini çıkarıyor ve hamur olmasın diye bir beze sarıyor teker teker. sonra alalacele yatak odasına gidip havlusunu üzerinden atıyor. ve pazara gitmek için giyinme faslına başlıyor. vücudunu büsbütün kapatan yalnız gözleri ve beyaz ellerini açıkta bırakacak şekilde burkasını geçiriyor vücuduna. ekmekleri plastik bir sepete dolduruyor, sepeti başının üstünde tutarak evinden ayrılıyor ve doğruca semt pazarının yolunu tutuyor kadın. yaz sıcağında pazar yerine varana kadar epeyce terlemiş bulunuyor. yaz sıcağı kadar burkanın sıcak çekiciliği ve vücudunu havadan mahrum bırakan yapısı da ciddi etkili oluyor vücudunun ter içinde kalmasında. pazarın ücra bir noktasında bir köşe bulup ekmek sepetini bırakıyor bir domates kasasının üzerine ve el emeği göz nuru ev yapımı ekmeklerinin müşterisini beklemeye koyuluyor...

  ...halk pazarının ücra bir köşesinde evinde yaptığı ekmekleri satmaya çalışan, simsiyah bir örtüyle sadece beyaz elleri ve kara gözleri açıkta kalacak kadar kendini örten, kendini saklayan bu kadının elinden 3 paraya aldığım bu ekmekle birlikte kadının herkesten hatta tanrıdan bile gizleyip koruduğu mahremiyetini de satın almış olmuyor muyum?..."
 2. Bana bu fotoğrafın mantığını biri açıklarsa şahane mutlu olurum ki tesettür denen olgu bu mudur diye de sormak istiyorum...
  Bu nedir?
 3. geçenlerde bir konu vardı, "atatürk manevi kızına bira şişesi.." falan diye. şimdi de 5 yaşındaki çocukların tesettürü konuşuluyor. ikisi de beni zerre kadar ilgilendirmiyor.

  bir vasat belli etmeliyiz. insanların çocuklarını nasıl yetiştireceğine karışırsak ilerde bizim de çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimize karışırlar, ki 14 senedir malum parti iktidarında bu açıkça görünüyor. en iyi devlet en küçük devlettir.

  bunun ahlaki karşılığını tartışıyorsak eğer, insanlar çocuklarını kendi inançlarına göre yetiştirebilmeliler bana kalırsa. mesela ülkemde yaşayan bir hrıstiyan 5 yaşındaki çocuğunun elinden tutup kiliseye gitme özgürlüğüne sahip olmalı. neden olmasın ki zaten? ancak çocuğunun psikolojisini bozacak şekilde bir baskıya hakkı olmamalı..

  ne demeye çalışıyorum: biz insanları inançlarından dolayı yargılayabilecek konumda değiliz, ancak şu noktada devreye girebiliriz: insan hakları, çocuk hakları gibi müşterek değerler etkileniyorsa, mesela çocuğumun bira şişesi ile fotoğrafını çekerim kimse karışamaz ancak pedagoglar ya da doktorlar bunun veya küçük yaşlarda alkolün zararlarını anlatıp buna dair yasa çıkarabilirler.

  yani bir anne baba çocuğu kapanmadığı için baskı uyguluyorsa burada devreye girebilirsin, öteki türlü her çocuğun nasıl yetiştirileceği ailesinin kararıdır, hakkıdır.

  gizlemek demektir bu arada tesettür. setr etmek yani. mantalitesi günümüzde çoğunlukla gördüğümüzle alakasızdır, asıl mesele başa geçirilen bir kumaştan çok daha fazlası hal ve davranışlarla alakalıdır. hatta islamda kadınlar için gerekli ve geçerli olduğu kadar erkek için de gerekli ve geçerlidir.
 4. Dini örtünme. Şu değildir.
 5. birgün okula böyle gittim. hoca dışarı attı. ne kadar gericiler, yok ben kapanamazmışım.

  dipnot :erkeğim.

  tanım :islam dışı örtünme biçimi.
 6. kişinin kendi isteğiyle giydiği bir şeye laf söylemek kimsenin haddi değildir. ister altına mini etek giyer isterse komple çarşaf giyer bu da kimseyi ilgilendirmez. isteyen bikinili gezsin isteyen çarşafla kime isteyen ikisini birlikte gitsin kime ne?
  fakat durum küçücük çoçuğu o kıyafetlerin içine hapsetmeye gelince iş değişir. sen o çocuğun kafasını örttüğün an ondan tahrik olacak pedofili ruh hastalarına karşı onu sorumlu tutmuş olursun.
 7. "başını bir gayeye satmış bir kahraman gibi" tesettürün arka planındaki felsefeyi savunanların, bu felsefenin gereği gibi yaşamamaları sonucunda eleştiriye uğramaları kaçınılmazdır. mcdonalds'a giden bir komünist nasıl eğreti duruyorsa, vücut hatlarını belli eden kıyafetler giyip, orada burada lüks içinde yaşayıp, aşırı makyaj ile instagramda beğeni bekleyen bir kadın da, giydiği tesettürle eğreti duruyor. bu gözler, göğüs dekoltesi veren tesettürlü gördü.

  belki de tesettür ile başörtüsünün ayrımını iyi yapmak gerekiyor. 90'larda, beyazıtta eylem yapan kadınlar ile şimdiki süslüman diye tabir edilen stereotipin farkına iyi varmak gerekiyor.

  1998 beyazıt meydanından fotoğraf 1
  1998 beyazıt meydanından fotoğraf 2

  bir tesettür modacısı
  düzce üniversitesinde bahar şenliğinden

  not olarak şunu eklemek istiyorum. başörtüsü veya tesettür adı ne olursa olsun kesinlikle karşı değilim. tesettürlü biri istediği, gibi "marjinal" bir hayat da yaşayabilir ancak samimiyet konusunda en azından beni ikna edemez.
 8. islama göre örtünmek.

  sadece kadının değil erkeğin de tesettürü vardır.

  bu arada tesettür = ahlak sanan birileri var mı bilmiyorum ama varsa söyleyeyim; yanılıyor.

  maalesef günümüzde tesettürlü olmayan hanımlar bazı tesettürlü hanımlara göre daha edepli. herkes tesettürü taşıyamıyor. bu durum saçları boyalı, kulağı küpeli, kırmızı pantolon giyen (güzel kombin yaptım) bir adamın tesbih sallaması gibi bir şey. tesbih sallayana da kulağı küpeli olana da lafım yok ama hiç ikisi bir arada olur mu ya hu? tesettür, yani örtünme de böyle işte. tesettüre girmek kimseyi ahlaklı, günahsız veya süper insan yapmaz. ama illa gireceğim diyorsan da o vakit biraz usturuplu olmalısın. hem baş örtüsü hem dudakları büzüp özçekim yapmak yaptığın işin doğasına aykırı bir kere. ben şimdi seni itici ve samimiyetsiz bulmayıp da ne yapayım?
 9. bir tercih eyvallah. lâkin bu tercih kişinin kendisini kapsar sadece. başkasının özgürlüğüne müdahale etmemek gerekir. hele ki bu kişi daha çocuk ise...

  bir çocuğun teseddure bürünmesi elbette onun isteği olamaz. çocuk bu, tesettür nedir bilmez.

  çocuklara zorla kullandırılmadığı sürece ve kişinin kendi özgürlüğü için kullanabileceği bir aksesuardır.
 10. birgün gene çok huzurluyuz ...
  mesut