• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.62)
the avengers - joss whedon
iron man/tony stark, thor, captain america/steve rogers, hulk/bruce banner, hawkeye/clint barton ve black widow/natasha romanoff'tan oluşan avengers ekibi, dünyayı kurtarmak için thor'un üvey kardeşi loki ve beraberindeki uzaylı ordusuyla savaşmak zorundadır.
 1. şahane efektlerle dolu, tüm karakterlerin hakkını verdiği, muhteşem bilim kurgu filmi.
 2. tes
 3. önceden çekilen bütün marvel filmlerinde ki karakterlerinin(spider-man,x-men ve fantastic four dışında tabi ki) birleşmesiyle mcu'ü (bkz: marvel cinematic universe) tam anlamıyla oluşturan filmdir. seyri güzel , diyalogları arada insanı güldüren bir bilim- kurgu/aksiyon filmidir efendim zevkle izleyin*.
  knfdn
 4. marvel'ın 2008 yılında iron man filmiyle çıktığı yolculuğun ilk büyük durağı. film tabi ki kendi başına çok şey vaad etmiyor. güçlü bir mesajı, sanatsal kaygıları, her hangi bir arayışı yok. blockbuster denilen, büyük bütçeli, yazlık filmlerden. ama bu filmi, diğerlerinden ayıran bir nokta var, oraya değinmek istiyorum.

  marvel comics'in geçmişi 40'lı yıllara kadar gidiyor, ciddi anlamda film çalışmaları ise 90'lı yıllarda başladı. tabi o zamanlar büyük bütçeli bir firma değillerdi. para suyunu çekmeye başlayınca spider-man, x-men, fantastic four gibi, firmanın en ünlü yüzlerinin film haklarını satmak zorunda kaldılar. dc comics'in daha önceki superman ve batman filmlerinin başarıları* üzerine, bu karakterlerin filmleri de eklenince amerikan çizgi roman dünyasında bir hareketlenme oldu. çizgi romanın popülerlik kazanması, marvel'ın sinema sektörüne tek başına girme macerasına atılmasına sebep oldu ve işte şu anda bulunduğumuz yerdeyiz.

  bu filmin, hatta bu serinin diğer çizgi roman ve blockbuster filmlerinden farkına değinecektik.

  joseph campbell'ın değindiği kahramanın yolculuğu konsepti bizim bu tarz filmleri sevmemizin başlıca nedenlerinden bir tanesi. genetiğimize işlenmiş. birisinin başından geçen olağandışı hikaye ister istemez çekici geliyor. bu kişi ister bizim gibi normal bir insan, ister bir uzaylı, ister bir hayvan, ister bir hayalet, cin, elf, tanrı vs. olsun. bu kişi superman de olabilir, batman de olabilir, frodo da olabilir, luke skywalker da olabilir, neo, indiana jones, forrest gump, marty mcfly. bu karakterlerin kimi bizim dünyamızdan, kimi de başka dünyalardan, bir çoğu blockbuster olarak kabul edilen filmlerin kahramanları. ölümsüzlüğün sırrını bulmaya giden gılgamış'tan, 12 görevi gerçekleştirmeye çalışan herkül'den, tepegöz'ü öldürmek için yola çıkan başat'tan, evine dönmeye çalışan odysseus'tan farkı yok aslında hiç birinin. tek fark, bu son saydıklarımın, çeşitli inançların parçası olması.

  hala değinemedik aradaki farka.

  günümüzde mitolojiyi inançtan ayrı olarak inceleyebiliyoruz. ve bu doğrultuda modern mitler yaratıyoruz. j. r. r. tolkien'ın yarattığı orta dünya mitolojisi, george lucas'ın yarattığı star wars mitolojisi bunlardan en meşhurları. marvel ve dc comics de kendi kurgusal mitlerini yaratıyorlar çizgi romanlar yoluyla. tabi bu diğer meşhur iki mitten* farklı olarak bireysel çalışmalar değil, 70 yıldan fazla bir süredir, onlarca yazarın kafasından çıkan farklı öykülerin birleşmesiyle oluşan bir mit. hal böyle olunca çok büyük bir birikimle, çok güçlü bir arkaplana sahip oluyorlar.

  kahramanlar ve kötülerin savaşı hiç bitmez çizgi romanda. aynı eski dünyanın mitolojileri gibi, sonu yoktur. kabul edilen sonlar da, misal ragnarok gibi, gelecekte olacaktır, hala olmamıştır. her karakterin ayrı öyküsü olsa da aynı evrende gerçekleşir, birbirleriyle kesişirler.

  mesela çizgi romanda thor ilk ortaya çıktığı sayıda krona gezegeninden taş adamlarla savaşır, yıllar sonra bu taş adamlardan bir tanesi* hulk'ın esir düştüğü gezegende ortaya çıkar. o da aynı şekilde esir düşmüştür, yoldaş olurlar, hulk'la beraber dünyaya intikam için geri döner.

  yunan mitolojisi'nde, theseus minotaurus'u öldürmek için yola çıkar, minos kralı'nın kızı ariadne ona aşık olur, yardım eder, theseus geri dönerken onu da yanına alır ama onu nakşa adası'nda terk eder. daha sonra korsanlarla yolculuğa çıkmış olan tanrı dionysos nakşa adası yakınlarında geçerken ariadne'yi görür ve ona aşık olur, evlenirler. bu örnekler çoğaltılabilir.

  varmak istediğim nokta, marvel'ın kendi mitosunu, bu çizgi roman mitosunu başarılı bir şekilde sinemaya aktarmış olması. türünün ilk örneği bu. aynı evrende farklı kahramanların yeri geldiğinde bağımsız, yeri gelince kesişen öykülerinin toplamı. sadece filmler değil, diziler de dahil buna.

  ve işte her şey aslında bu film içindi, 2008'den beri süregelen filmlerin amacı sonunda bu filmi ortaya koymaktı. ve bu film amerikan sineması için bir dönüm noktası oldu. daha önce birbirinden bağımsız superman ve batman filmleri çeken dc comics ve warner bros da bu yöntemi uygulamaya başladı. 20th century fox'un da bu yöntemi kendi sahip olduğu ekiplerle* kullanacağı yönünde söylentiler var.

  lafı çok gereksiz uzatmış olabilirim ama demek istediğim her şeyi açıkladım herhalde.