1. kimileri tarafından overrated oldukları iddia edilse de, pek çok konuda ilke imza atarak ünlerini ve başarılarını sonuna kadar hak eden grup.

  şarkılarından bahsetmeyeceğim tek tek. ama bugün bile hepsi keyifle dinleniyorsa adamların bir bildikleri varmış demek ki demek gerekiyor.
 2. dünyanın en bilindik rock gruplarından biri olmasının yanında en ünlü albüm kapaklarından birine sahiptir. (bkz: abbey road)
  one
 3. popülaritesi yüzünden mi nedir bir türlü ısınamadım gruba. güzel şarkıları var, yaptıkları iş dönemine göre muazzam ama bir numara olarak kabullenemedim bir türlü. hey jude favori şarkım. başarılarının kaynağının da çok çalışmak olduğu söyleniyor. şaşırtıcı değil tabiki bu, küçük yaşta toplanan grup belirli yıllarda hanburg'da haftanın 6 gecesi sahne alıyormuş. bu çalışma rutinin onları mükemmel yaptığı düşünülüyor.
  ilginç bir yazıda okudum dün grupla ilgili sembolizmle mücadeleleri ve güya 1966 yılında paul mccartney'nin ölümünün nasıl yansıtıldığı ile ilgiliydi. iddiaya göre paul ölüyor ama grup oluşacak tepkiden korkup ölümünü gizliyor ve yerine billy shears isminde birini geçiriyor. ring starr'ın da doğrulayan röportajı bulunuyor ama yalan habermiş galiba. şarkıların içinde ipuçları olduğu söyleniyor. bana çok uçuk geldi yinede inceleyebilirsiniz. kaynak

  not: grammy partisine de paul'un alınmaması ayrı bir rezillik. beatles'ın gitaristi tanımadılar adamı
 4. please please me'den rubber soul'a kadar şuan kendilerini belieber vs. tanıtan kızların 60'larda yaşasaydı delisi olacağı popüler bir pop/rock grubu. fakat revolver'dan sonra müzikal anlamda değişime uğramış ve coşmuş gruptur. bu değişimin habercisi olan şarkı bana göre revolver albümünde bulunan "tomorrow never knows" adlı şarkıdır.

  benim favori şarkım while my guitar gently weeps'tir. hatta şarkının demo hali daha sıcak gelir insana, ayrıyeten normal halinden farklı olarak sonunda bir dörtlük daha vardır.

  a hard day's night, help!, magical mystery tour, yellow submarine, let it be (ünlü rooftop konserinin olduğu film ya da belgesel) gibi filmleri de vardır bu abilerimizin (aynı zamanda albümleri). filmleri genelde albümlerinin tanıtımı gibi olan konuları akasya durağından hallice filmlerdir, ingilizceniz olmasa bile biraz izleyerek olayı çözersiniz. youtube'da klip diye gördüğünüz beatles şarkılarının videoları aslında filmlerden kesilip konulmuştur, bazı istisnalar haricinde.
 5. süper liselerin süper liseler oldukları zamanlarda oval bir teypten kasetleriyle dinleme eğitimi yaptığımız kült gruplardan.
  değerli bir hocamızın -ki geldiğim noktada emekleri çok fazladır sağolsun- şarkılarını dinleterek duyduğumuz kelimeleri not etmemizi beklediği cahiliye dönemiydi. o günlerden bende şu an uyanan duygu, bu duru sesli soliste sahip grubun kullandığı dilin anlaşılabilirliğiydi. çıkarcı zamanlarımızdaymışız demek ki.
  bir de octopus's garden şarkısını nedense hiç unutmamışımdır ve hala zaman zaman dilimde döner durur.
 6. hayret kimse yazmamış. dedeleri aslen bitlis göçmenidir.
 7. son yıllarına doğru üyeleri artık şöhretten sıkıldığı için kendi kendini yok eden gruptur.

  adamlar o kadar sıkılmış ki gazetelere yüklü miktarda para verip "b*kunuzu yiyeyim satış rakamlarını düşük gösterin" diye yalvarmışlardır. tabii ne kadar düşük gösterilse de adamların satışı epey yüksek olduğu için pek bir etkisi olmamıştır.

  hatta kendi rakamlarını düşürebilmek için başka müzisyenlerin albümlerinden biner onbiner tane almışlar ama bu da fayda etmemiş, şöhretten kurtulamamışlardır.
 8. ringo starr hariç, üyelerinin hepsi charles dickens'ın bir eskiden öğretmenlik yaptığı okuldan mezun olmuşlardır.