• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.11)
the boy in the striped pyjamas - mark herman
nazi almanya’sı bruno’nun babasını görevli olarak polonya’ya gönderir. bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan alman annenin (vera farmiga) endişelerini artıracaktır. bruno ve ailesinin yeni evleri birbuçuk milyon yahudinin nazilerce öldürüldüğü auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir.
 1. sade, vurucu ve başarılı.

  en başından finaline kadar bu üç ilkeden ayrılmıyor.
 2. -2. dünya savaşı temalı film eksperi- sayılabilecek kadar çok 2. dünya savaşı temalı film izledim. haftalarca aklımdan çıkmayan nadir filmlerdendir.
  otomatik portakaldaki mozart senfonileri gibi kullanılmalı bu film, dünyada ne kadar faşist varsa hepsine..
 3. auschwitz'i gitmiş görmüş biri olarak, ben bu kadar ağladığım bir filmi hatırlamıyorum. soykırımı anlatan bir çok filme nazaran, bu filmdeki bakış açısı çok farklı ve hepsinden daha da çarpıcıydı. bir tarafta çocukların masumiyeti, bir tarafta da yetişkinlerin şeytani hayat görüşleri. kesin izleyin.
 4. film budapeşte'de, cogunlugu macarlardan olusan bir ekiple cekilmistir, ki bitis yazilarindaki isimlerin cogunun macar olmasindan bunu farkedebilirsiniz, ama nedense bundan hic bi yerde bahsedilmiyor... ekleyim dedim... auschwitz'te yokedilen yahudilerin buyuk cogunlugu macaristan'dan gitmistir zaten.

  filme gelince, fena degil ama sahsen ben cok etkilendigimi soyliyemeyegim efem... zaten yahudi soykirimi filmi de degil bu, o sadece olayin arkaplanindaki manzara... film, epey kotu isler yapan bir babanin hic de ummadigi sekilde cezalandirilmasi "bence"...