• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
the cabinet of dr. caligari - robert wiene
bir alman kasabasında kurulan panayırda dr. caligari'nin, uyurgezeri cesare'yi sergilemeye başlamasının ardından kasabada garip olaylar baş gösterir. polislerin kayıtsızlığı nedeniyle francis, bu olayları kendisi soruşturacaktır.
 1. alman dışavurumculuğunun temellerini atan, daha korku filmleri ayrı bir tür olarak anılmıyorken çıkmasına rağmen korku filmlerinin atası olarak kabul edilen filmdir.
  arkaplanlar için kullanılan illüstrasyonlarla, mekan dizaynlarıyla, karakter kostümleriyle ve çekildiği tarihten yaklaşık 100 sonra bile izleyicisini şaşırtmayı başarabilen (zamanına göre) orijinal sonuyla sinema üzerinde etkisini uzun yıllar sürdürmüştür ve hala sürdürmektedir.

  filmin başındaki ve sonundaki sekansların fritz lang tarafından önerildiği ve sonradan eklendiği söylenir, bilinir. birçok kişi tarafından da sevilir bu eklemeler. ama senaristler böyle düşünmüyormuş. filmin sembolize ettiği her şeyin baltalandığını, aslında otorite karşıtı bir film olacakken aksine sistemi öven bir filme dönüştüğünü iddia ederek senaryolarının değiştirilmesine karşı çıktıysalar da başarılı olamamışlar. ama dediğim gibi filmin son hali çoğunluk tarafından sevilmiş ve filme başarısını getiren önemli etkenlerden biri olmuş. senaristlerin istediği gibi çıksaydı, büyük ihtimalle kendi zamanında şöyle bir yankı uyandırırdı, filmin ömrü de bugünlere gelecek kadar uzun olmazdı.
 2. filmi izlediğim zaman hayatımda en çok sıkıldığım anlardan biriydi. kıymetini bilemedim belki ya da günümde değildim bilemiyorum. üzerinden de uzun yıllar geçti gerçi ama o buhranlı dakikaları unutamıyorum bir türlü. işkenceydi resmen.
 3. çok başarılı bir görüntüye sahip film. günümüzle karşılaştırdığınızda pek çok filmde bulamayacağınız sembolik bütünlüğe ve sanata sahiptir. prototip zombimiz köşeli cesare efendir üçgenlerle, masum kız çizgilerle birlikte sunulur önümüze. gölge, ışık, dekor tasarımları ise ayrı bir harikadır. yönetmen robert wiene'nin caligari dışında başka kaliteli eser (belki orlacs hände) verememesi ise şaşırtıcıdır bana göre, yalnızca şans yüzüne gülmüş bir direktör müdür bunu işin ustalarına bırakıyorum.
  zei