• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
the champ - franco zeffirelli
yıllar önce ringlerden uzaklaşmış olan eski boks şampiyonu billy (jon voight) karısından ayrılmış ve kendisine adeta tapan küçük oğluyla (rick schroder) birlikte yaşamakta önemsiz maçlara çıkarak içki parasını denkleştirmektedir. bu esnada ortaya çıkan eski karısı çocuğun vekaletini isteyince iyice yaşlanmış ve çaptan düşmüş bu eski boksör oğlunu tekrar kazanmak için ringlere geri dönecektir.
 1. şampiyon 1979 abd yapımı melodramatik filmdir. özgün adı the champ olan film türkiye'de ekim 1981'de gösterime girmiştir.

  senaryosunu walter newman'ın frances marion'un hikâyesinden uyarlayıp yazdığı filmi italyan yönetmen franco zeffirelli yönetmiştir. zeffirelli'nin abd'de çektiği bu ilk filminin önemli rollerinde jon voight, faye dunaway, rick schroder, jack warden, arthur hill ve strother martin oynamışlardır. "şampiyon", çocuk oyuncu rick schroder'in (filmde ricky schroder olarak yazılmıştır) ilk filmidir ve bu film için 3000 çocuk arasından seçilmişti. film çekildiğinde 8 yaşındaydı.

  sinema tarihinin en çok göz yaşı döktürmüş filmlerinden biri olan "şampiyon" açıkça duygu sömürüsü yapmaktadır ama bunu zeffirelli'nin ustalığı ile oldukça düzeyli bir şekilde yapar. "şampiyon" 1931 tarihli king vidor filmi the champ'ın yeniden çevrimidir, filmin başrol oyuncusu wallace beery o filmdeki rolü için oscar kazanmıştı. 1953 tarihli the clown'ın da (tr: palyaço) bir yeniden çevrimi sayılır. o film de yine frances marion'un aynı hikâyesinden uyarlanmıştı ama o filmde jon voight'in rolünü oynayan başrol oyuncusu red skelton boksör değil palyaçoydu. sert bir spor dalı olan boksu konu eden bu melodramatik filmin oldukça seyrek rastlanan da bir tarzı vardır, duygusallık dozu oldukça yüksek olan film için "kadınlar için çevrilmiş bir boks filmi" ifadesi kullanılmıştır.
 2. dunyanin en huzunlu filmidir... ben demiyorum, bilimsel arastirmalar diyor aha:

  (http://www.smithsonianmag.com/arts-culture/the-saddest-movie-in-the-world-33826787/?all&no-ist)

  !---- spoiler ----!

  bilimadamlari deneysel amaclari icin birini huzunlendirmek istediklerinde bu filmin son sahnesini kullaniyorlarmis hep. depresif insanlarin depresif olmayan insanlara gore aglamaya daha yatkin olup olmadiklarini (yokmus oyle bi sey); insanlarin uzgun olduklarinda daha fazla para harcamaya meyilli olup olmadiklarini (oyleymis hakkaten); yasli insanlarin gecnlere nazaran uzuntuye karsi daha hassas olup olmadiklarini filan anlamak icin hep bu film kullanilmis. beslenme ile alakali deneylerde bile kullanildii olmus...

  !---- spoiler ----!

  epey ilginc bir yazi, okuyun..