• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.71)
the dark knight rises - christopher nolan
terörist lider bane'nin yaptığı gizli planları durdurmaya bu sefer ne bruce wayne'nin ne de batman'in gücü yeter. kedikadın selina kyle'ı da kendi safına çeken bane, gotham kentini ve halkını ciddi bir tehditle karşı karşıya bırakacaktır. ne yerel kuvvetler, ne kahraman jim gordon ne de ordu olacakların önüne geçemez. batman ilk kez kendisinden daha güçlü bir rakibe karşı mücadele verecektir... 
 1. tüm kahramanlık filmleri birbirine benziyor. ögeler belli; kahraman, anti-kahraman, masum insanlar, kurtarılacak bir şehir/gezegen. tonlarca kötülüğe karşı tek bir iyi. batman sersinin de diğerlerinden sıyrılan öyle bariz nitelikleri yok.

  parlament sinema kulübü'ndeki gotham city'lerin kaotik bir havası, batmobile'lerin şaşası vardı. batman fütüristik heybetiyle, kentin gotik mimarisini jilet gibi keserdi. ailesinin katledildiği kaldırıma çiçek bırakırken o cüsseli adam, gözlerim dolardı.

  serinin bu filminde o samimiyet yok.
 2. !---- spoiler ----!

  christopher nolan'ın bozmadığı film.

  !---- spoiler ----!
 3. bugün sahneleri atlaya atlaya tekrar izlediğim film. sondaki bir kısım hakkında bir şey fark ettim, sonradan internete baktım doğal olarak başkaları da fark etmiş, tahminimce ilk izleyişinde anlayan çok insan da olmuştur ama insan yine de görünce mutlu oluyor.

  !---- spoiler ----!

  bane ile batman'in ilk dövüşünde, batman etrafı karartınca bane bir replik dizisi söylüyor.

  "ah, you think darkness is your ally? you merely adopted the dark. i was born in it, molded by it. i didn't see the light until i was already a man, by then it was nothing to me but blinding!"

  son cümlenin ilk yarısına baktığımızda, bane'in ışığı ilk kez yetişkin bir erkekken gördüğünü duyuyoruz, fakat hapishanedeki adamın anlattığı hikaye oradan kaçan kişinin çocuk olduğu şeklinde. bu ufak ipucunu vermeleri bir hata değil keskin gözleri mutlu etmek amacı taşıdığı için, fakat bruce wayne'in sahip olduğu söylenen özellikleri düşündüğümüzde (aşırı zeki, çok iyi bir dedektif vb.) batman'in bunu nasıl anlamadığı çok büyük bir soru işareti yaratıyor. belki de bane'in mecaz yaptığını düşünüyordu bruce, fakat bu olasılığı böylesine kolay atlama ihtimalini 0 görüyorum ben.

  !---- spoiler ----!

  sanırım senaristlerin işi böyle karakterlerde daha zor.