• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.38)
the dictator - larry charles
saplantılı olduğu sevgili ülkesine asla demokrasinin gelmemesi için hayatını bile tehlikeye atan kuzey afrikalı bir diktatörün kahramanlık hikâyesi.
 1. sacha baron cohen'i "borat" ve "ali g" filmlerinden de hatırlıyoruz. bu film de diğer filmleri gibi olmuş. eğlenceli ve seyredilir; fakat öyle sanatsal beklentiler içine girmek fazla olur. ironi dolu filmin bazı sahneleri beni benden aldı.
 2. arkadaş ortamında izlenecek komedi türünün hakkını veren film.
 3. eğlencelik bir film. ortadoğu eleştirisi içine zahmet edip kendi kültürlerinin eleştirilerini de yedirmişler. bu bakımdan borat denen pis filme göre daha başarılı bir komedi olabilmiş. belli ki senaryoyla birlikte kafaları da bi elden geçmiş bu ekibin, nihayetinde kendini ya da.başkasını aşağılamak üzerine kurulu bi komedi anlayışı bir yere kadar gider sonra sizi cahil bırakır. aşağılamak ve eleştirmek arasında bir çizgi çekilebilmiş.
  abi
 4. ortadoğudan ziyade afrika ülkeleri gelmişti aklıma bu filmi izlerken. bunun sebebi arap baharı sonrasında değişen ortadoğu profili olsa gerek. suriye ve arabistan hariç hemen hepsi değişti iyisiyle kötüsüyle.

  filmi izlemek eğlenceli olsa da borat'taki eleştirel seviyenin çok gerisinde olduğunu sanıyorum. en azından iğne başkasına çuvaldızı kendine olayı yoktu veya akılda kalıcı değildi diyebilirim. yoksa bm ile olan ilişkiler, diğer ülkelerin duruşları falan da zaman zaman gerekli şekilde eleştirilmişti.
 5. en sevdiğim komedi filmlerindendir. özellikle lokantaya girişte ineği göstermesi, meganla olan sahneden sonra gösterdiği fotoğraf albümünde erkeklerin olması gibi yaran ayrıntılar var.
  kelimeleri aladin'le değiştirme fikri kimin aklına gelmiş merak ettim.
 6. !---- spoiler ----!

  "a hamilesin ne güzel, cinsiyeti ne? erkek mi yoksa kürtaj mı?"

  !---- spoiler ----!