• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
the doors - oliver stone
amerikalı rock grubu the doors üzerine yapılmış, gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerinden biri sayılan film, grubun efsanevi solisti jim morrison üzerine odaklanıyor.

çağını sallayan bir rock grubu... asi bir şair ve solist... ölümsüz bir efsane...
  1. the doors grubunun solisti ve beyni jim morrison'un şarkılarını ilk kez vietnam'da dinleyen ve grubun ateşli hayranı olan oliver stone'un yönettiği the doors (1991), 1960'ların asi rock şarkıcısı, bestecisi ve şairi jim morrison'un inişli çıkışlı yaşamını konu alıyor. bu uslanmaz düzen karşıtı adam, 60'lı yıllarda gerçekleşen ve amerikan toplumunu sonsuza dek değiştirecek devrimin en önemlilerinden biriydi. sadece dahil olduğu amerikan toplumunu değil, tüm dünyayı değiştiren bir devrimin panoramasını yansıtan film klasikler arasındaki yerini almış durumda.

    çoğu zaman kalın çizgilerle anlatılan ve gerçek anlamda içselleştirilemeyen rock felsefesini gerçekçi ve ihtiraslı bir anlatımla aktaran filmde val kilmer oyunculuk hayatının en önemli rolünü başarıyla yerine getiriyor.

    jim morrison'ın hayatını okuyanlar bilir. jim, çoçukluğunda bir seyahat sırasında bir trafik kazasına şahit olur ve hayatı boyunca bu kazada hayatını kaybeden kızılderilinin ruhunun kendisine geçtiğine inanır. the doors filmi işte bu sahneyle başlar.