• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
the double - richard ayoade
rus edebiyatının en önemli isimlerinden dostoyevski'nin, yazdığı dönemde sert eleştirilere maruz kalan eseri öteki'nin beyazperde uyarlamasını izliyoruz. öteki, bir adamın yaşarken kendi "öteki"siyle tanıştıktan sonra hayatında erimeye başlayan akli sınırları ve deliliğin kontrolü ele alışını anlatıyor. yönetmen koltuğundaysa daha önce submarine adlı bağımsız uzun metraj filmiyle dikkatleri üzerine çeken richard ayoade bulunuyor.
 1. mükemmel bi' film.
  dostoyevski'nin kitabından uyarlama bi' film ve oyuncular çok iyi oynamış. hele başroldeki arkadaş çok çok iyiydi. filmin genel atmosferi de kasvetli ve karanlıktı, tam da dostoyevski kitaplarındaki gibi. bi' uyarlama olarak başarılı bi' iş olmuş.
  müzikler bi' harika dostum.
 2. psikolojik git-gel yaşayan karakterleri sevenler için paha biçilmez derecede güzel olan dostoyevski'nin dvoynik kitabından uyarlanmış film. içinde yaşattığı atmosfer 1984 romanında gerorge orwell'in tasvir ettiğine çok benzer. burada hem dostoyevski'nin hem de orwell'in birleştiği distopik kavramı devreye giriyor. bireylerin toplum içerisinde yaşadıkları kırılmaları ve ait oldukları çevreden nasıl soyutlandıklarına dair güzel bir yapım olmuş. filmin çekimlerine baktığımız zaman yönetmenin ne kadar başarılı olduğunu görebiliriz. distopik havanın olmazsa olmazı karanlık ortamlar, absürtlüğün tavan yaptığı çalışma ofisi, yalnızlığın kaçınılmaz yuvası olan karanlık odalarla dolu evlerin içindeki yaşamlar.
  kesinlikle yalnız izlenmesini tavsiye ederim. ayrıca film içinde sizi gülümsetecek birçok sahne de var.
 3. favori filmlerimden biri. jesse isenberg' in muhteşem oyunculuğuna hayran kalmamak elde değil. bu film nedeniyle bu adamı hangi afişte görsem o filmi izliyorum. o kadar güveniyorum ya. çok karakteristik bir yüzü var ondan galiba insan bu kadar mı güzel oynar. özellikle bu filmdeki pasif karakteri mutlaka görmelisiniz.
 4. kitaptaki atmosferi harika yansıttığını düşündüğüm film, başarılı bir uyarlamadır bence.
  ayrıca jesse eisenberg de oyunculuğunu akıtmış, iki farklı (tamamen zıt) rolü (bence) harika oynamıştır.
  dag